Действащият президент на Португалия е преизбран за втори мандат

Президентът на Португалия Марселу Ребелу де Соуза е преизбран, сочат прогнозни данни, разпространени от медиите минути след края на вота на португалците, предаде АФП

Президентът на Португалия Марселу Ребелу де Соуза
Президентът на Португалия Марселу Ребелу де Соуза Източник: EPA

Анкета, изготвена за Португалското радио и телевизия, сочи, че Де Соуза получава 57-67 процента от гласовете. Кандидатът на социалистите Ана Гомеш остава втора с 13-16 процента подкрепа. 

В Португалия президентът има важни правомощия, като това да разпуска парламента и да насрочва нови избори.

От две седмици страната е в локдаун. Затворени са магазини, ресторанти и училища, но заразата все още се разпространява твърде бързо - с повече от 85 000 нови инфекции и близо 1 500 смъртни случая вследствие от Covid-19 за изминалата седмица.

Предвид пандемията активността на избирателите не бе висока - едва в късния следобед на вчерашния изборен ден тя надхвърли 35%.

Още от "Светът"

Западни издания коментират възможните въпроси, които ще обсъди Тръмп по време на визитата си в Китай

Тръмп ще доведе със себе си водещи фигури от технологичния сектор, сред които собственикът на "Тесла" Илон Мъск и на "Епъл" - Тим Кук, и планира да сключи сделки, които ще привлекат вниманието на медиите

Прочетете повече прочетете повече

САЩ наложиха санкции върху доставките на ирански петрол за Китай преди срещата на Тръмп със Си Цзинпин

Освен това Държавният департамент на САЩ обяви награда до $15 милиона за информация, водеща до разкриване на финансовите механизми на Корпуса на стражите на ислямската революция (КСИР)

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени