Руският президент Владимир Путин отново се опитва да прикрие нежеланието си да участва в преговори за мир, като обвини Украйна. По време на телевизионно интервю с журналиста от Кремъл Павел Зарубин на 24 януари, той заяви, че украинският президентски указ от 2022 г., обявяващ "невъзможността за преговори" с него, е значителна пречка за мирните преговори. Това пише в поредния анализ за Украйна Институтът за изследване на войната (ISW).
Путин настоя, че Западът трябва да принуди украинския му колега Володимир Зеленски да отмени указа и отново постави под въпрос и легитимността му като настоящ президент. Той намекна, че президентът на САЩ Доналд Тръмп трябва да преговаря изключително с него.
Зеленски подписа указа в пряк отговор на незаконното анексиране от Путин на четири региона в Източна и Южна Украйна (Луганска, Донецка, Запорожка и Херсонска) и след месеци на преговори, в които Русия продължи да изисква пълната капитулация на Украйна. Зеленски обаче последователно сигнализира готовността си да преговаря с Русия и да прави определени компромиси. Той очерта ясни условия, сред които запазването на суверенитета и териториалната цялост на Украйна, развитието на отбранителната индустриална база на Украйна и осигуряването на гаранции за сигурност от западните съюзници на Украйна. Зеленски многократно се е застъпвал за дипломатическо решение на войната.
Представители на Кремъл последователно отхвърлят предложения, определяйки предложената от Украйна мирна формула и платформи като "нежизнеспособни". Според съобщенията Путин дори е поискал от президента на Китай Си Дзинпин да "пренебрегне" първата конференция за глобален мир през юни 2024 г.
Изявленията на Путин демонстрират продължаващото му убеждение, че неговата война в Украйна е по-широк конфликт между Русия и Запада, който може да бъде уреден само на ниво "велики сили". Ръководителят на администрацията на украинския президент Андрий Йермак подчерта на 24 януари, че Путин има за цел да договори "съдбата на Европа без Европа" и "Украйна без Украйна".
Настояването на Путин явно пренебрегва суверенитета на Украйна и се опитва да издигне Русия до ролята на глобална сила, като същевременно маргинализира някои западни съюзници в опит да отслаби по-широкия съюз на НАТО. Путин се тревожи за ефекта, който по-ниските цени на петрола биха имали върху неговата вътрешна стабилност и способността да води война в Украйна.
На 23 януари Тръмп заяви, че цените на петрола в момента са "достатъчно високи", за да може Русия да продължи военните си усилия в Украйна и призова държавите от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) да "намалят цената на петрола" с цел "край на войната".
Путин отговори на Тръмп по време на интервюто му на 24 януари, твърдейки, че "твърде високите цени са лоши" както за икономиката на САЩ, така и за Русия, а пък "твърде ниските цени" биха подкопали инвестиционните възможности на енергийните компании.