Диктаторът Путин плаши малките европейски страни в НАТО "да не си играят с Русия"

Той все по-често споменава риска от глобален конфликт, но западните лидери обаче смятат, че няма да се стигне до такъв, тъй като Москва не разполага със средствата

Владимир Путин
Владимир Путин Източник: Globallookpress

Руският диктатор Владимир Путин отправи заплаха към държавите от НАТО - особено към "малките, но гъсто населени страни", да не си играят с Русия, тъй като може да има последствия.

 

"Ето как стоят нещата. Тези представители на страните от НАТО, особено в Европа, особено в малките страни, трябва по принцип да са наясно с какво си играят. Те трябва да помнят, че като цяло това са държави с малки територии и с много гъсто население. Това е фактор, който те трябва да имат предвид, преди да говорят за удари дълбоко в руската територия", заяви руският държавен глава.

 

Той предупреди за "сериозни последици", ако западните държави позволят на Украйна да използва оръжията си за нанасяне на удари на руска земя. По думите му това ще предизвика глобален конфликт.

 

Повече от две години след неговата собствена война в Украйна той все по-често споменава риска от глобален конфликт. Западните лидери обаче смятат, че няма да се стигне до такъв, тъй като Москва не разполага със средствата.

 

"Ако тези сериозни последици настъпят в Европа, как ще се държат Съединените щати, имайки предвид нашия паритет в областта на стратегическите оръжия? Трудно е да се каже - искат ли те глобален конфликт?", заяви той, опитвайки се да подклажда разделение на трансатлантическата връзка.

 

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви преди на среща с министрите на отбраната на ЕС в Брюксел, че Киев трябва да може да използва оръжията, доставени от Запада, за да поразява "легитимни цели" на руска територия. Според него в противен случай ръцете на украинските войници са вързани и те не могат да се защитават ефективно.

 

Въпросът раздели западните държави. Някои европейски лидери подкрепят идеята, но САЩ засега официално са против. Според ръководителя на НАТО обаче е време да се преразгледат тези ограничения.

 

Парламентарната асамблея на НАТО, която заседаваше в София, в понеделник гласува декларация с призив забраната украинците да поразяват военни цели в Русия с доставено на страните членки оръжие да отпадне. Темата ще се обсъжда отново на срещата на върха на алианса във Вашингтон идния месец.

 

Дискусиите дали Украйна трябва да използва западните си оръжия на руска територия идват на фона на развитие на фронта. Руските сили напреднаха в украинската Харковска област. Това стана възможно, тъй като районът се намира в близост до руско-украинската граница. А западните системи за противовъздушна отбрана не могат да свалят руските ракети, докато те не пресекат украинската граница.

 

Върховният представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел заяви, че в рамките на ЕС всяка страна членка ще трябва сама да реши дали да поеме отговорност и да разреши на Киев да използва нейни оръжия срещу цели в Русия.

Още от "Светът"

Тръмп сравни присъдата на Льо Пен със собствените си съдебни дела и изрази надежда, че Путин ще изпълни своята част от с

Вчера американският президент изрази разочарованието си от спънките, които пречат на споразумението за прекратяване на огъня между Русия и Украйна

Прочетете повече прочетете повече

Правителството на Тръмп планира да лиши Харвард от 9 милиарда долара федерални субсидии заради обвинения в антисемитизъм

Американските власти заявяват, че ще извършат "цялостен преглед" на договори на стойност 255,6 млн. долара между Харвард и федералното правителство, както и на над 8,7 млрд. долара многогодишни грантове

Прочетете повече прочетете повече

The Economist: В Украйна тече подготовка за втори мандат на Зеленски, изборите са насрочени за началото на юли

Така Зеленски може да се опита да изненада съперниците си, като проведе бърза кампания, надявайки се, че краткият срок ще му позволи да се кандидатира без сериозни опоненти

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени