
Пазарът на имоти в София е изключително динамичен. Реализираните сделки с имоти в София и Бургас през първото тримесечие на тази година са рекордни за този период на годината от поне 20 години насам, за които има данни на сайта на Агенцията по вписванията, пише "Труд".
От януари до март в столицата са регистрирани 8588 сделки с имоти, което е увеличение със 17,7% спрямо отчетените 7298 продажби за същия период на миналата година. За последните 20 години само през 2008 г. продажбите в София през първото тримесечие надвишават прага от 8000 броя.
Подобна е ситуацията и в редица други големи и малки градове в страната. През първото тримесечие на годината в службата по вписванията в Бургас са регистрирани 1837 сделки с къщи и апартаменти, при 1668 за същия период на миналата година. Това също е рекорд за последните 20 години, като увеличението спрямо миналата година е с 10,1%.
Реализирани са повече сделки с имоти както в най-големите градове на страната, така и в редица по-малки населени места. Това показва, че има търсене не само на апартаменти в най-големите градове, а и на селски и ваканционни имоти. Редица хора в по-малките градове също купуват имоти, защото искат да живеят в по-хубав дом или да инвестират парите си и да ги предпазят от инфлацията.
Общо в шестте най-големи града в страната - София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе и Стара Загора регистрираните продажби на имоти през първото тримесечие на годината са 18 989. Това е с близо 10% повече спрямо същия период на миналата година. От тези шест града най-голям е ръстът на сделките в София.
На второ място е Стара Загора, където увеличението на продажбите е с 11,2%, а регистрираните сделки са 972. На трето място е Бургас. В Русе увеличението на сделките е с 9,7% спрямо предходната година, а регистрираните сделки са 1011. В Пловдив има увеличение с 3,5% и 3482 сделки, а във Варна има спад с 2,2%, при 3099 продажби на имоти.
Общо за цялата страна през тримесечието са реализирани 45 144 сделки с имоти, показват данни на Агенцията по вписванията. За същия период на миналата година броят на сделките е 43 799, като реализираният ръст на продажбите е с 3,1 на сто.
Има голяма разлика по отношение на движението на пазара на имоти в различните градове на страната. Регистрираните сделки в службите по вписванията през тримесечието в 25 града са с над 10% повече спрямо същия период на миналата година. Това показва, че в тези населени места купувачите са много активни.
Най-голям ръст на сделките с имоти е регистриран в службата по вписванията в град Кула. За едно тримесечие там са вписани 70 продажби на имоти, което е с 84% повече спрямо година по-рано. Сред причините за увеличения брой сделки е, че хора от района, изкарали пари от работа в чужбина, ги инвестират в имоти в родните си места.
В топ три на населените места по ръст на сделките влизат Трън и Ардино. За едно тримесечие в службата по вписванията в Трън са регистрирани 46 продажби, което е с над 48% повече спрямо същия период на миналата година, показват данните на Агенцията по вписвания. Близостта на Трън до София е основната причина за увеличението на сделките. В Ардино за три месеца продажбите са 24, което е с 41,2% повече спрямо година по-рано. В района имоти купуват предимно хора, които са изкарали парите си от работа в чужбина.
На четвърто място по ръст на сделките е службата по вписвания в Дряново. Регистрираните сделки там са 86, което е увеличение с 41% спрямо миналата година. Красотата на Дряново и природата около града повишават интереса към имоти в района. Топ пет се допълва от службата по вписванията в Царево, където сделките са 238, а ръстът е с над 40 на сто. Развитието на района като туристическа дестинация увеличава интереса към покупката на имоти.
Сред другите служби по вписванията, които е добре да бъдат отбелязани, са Балчик (303 сделки и 34,1% ръст спрямо същия период на миналата), Кнежа (134 продажби, +31,4%), Гълъбово (74 сделки, +29,8%), Момчилград (170 продажби, +25,9%), Брезник (68 сделки, +25,9%), Велинград (241 продажби, +19,3%), Чепеларе (94 сделки, +19%), Бяла (250 продажби, +16,8%) и Каварна (196 сделки, +16%).
Прави впечатление големият ръст на сделките в курортни местности. Покупките на селски къщи и ваканционни имоти нараснаха след пандемията, като тази тенденция продължава и досега. Причините за това са много. Хората разбраха предимствата да имат втори дом по-близо до морето, където винаги могат да отидат със семейството си. А освен това покупката на къща е чудесна инвестиция.
При ниските лихви по депозитите в банките много хора решават да спасят парите си от инфлацията като ги вложат в имот. Ако нямат достатъчно налични пари за покупка на хубав апартамент в голям град, взимат и банков кредит или се насочват към имот в по-малко населено място, където цените са по-ниски.