Доналд Тръмп: Не искам да наранявам прекрасните иранци, но няма да имат ядрени оръжия

Иран е завел дело в Международния съд срещу Великобритания, Канада, Швеция и Украйна срещу решението на ICAO за свалянето на украинския самолет

Доналд Тръмп
Доналд Тръмп Източник: Shutterstock

САЩ не бързат да атакуват Иран заради развиващата се ядрена програма на Техеран, заяви американският президент Доналд Тръмп пред журналисти в Белия дом. "Не бих казал, че съм отхвърлил този вариант. Не бързам да го направя, защото вярвам, че Иран има шанс да създаде велика държава и да живее щастливо без смъртни случаи. И бих искал да видя това. Това е първият вариант. Ако се случи вторият вариант, мисля, че ще бъде много зле за Иран. И мисля, че Иран иска да разговаря. Ще бъде много добре за тях, ако го направят", подчерта държавният глава.

 

"Познавам иранския народ. Те са прекрасен народ. Те винаги са били много умни, много енергични, много успешни и аз не искам да правя нищо, което би наранило някого. Наистина не искам. Но Иран не може да има ядрени оръжия. Толкова е просто. Не искаме да им отнемаме индустрията.

 

На 12 април в Маскат се проведоха непреки преговори между представители на САЩ и Иран с посредничеството на Оман за разрешаване на ситуацията около ядрената програма на Ислямската република. Иранската делегация се ръководеше от външния министър Абас Арагчи, а американската - от специалния пратеник на президента Стивън Уиткоф.

 

Първоначално се очакваше вторият кръг от преговорите да се състои в събота в Оман. По-късно иранската страна обяви, че мястото на преговорите ще бъде определено от посредник. Говорителят на Държавния департамент на САЩ Тами Брус каза в четвъртък, че следващият кръг от преговори ще се проведе на 19 април в Рим.

 

Разговорите в Оман отбелязаха първите контакти на високо ниво между официални лица от двете страни от 2022 г. Те имат за цел да разрешат дългогодишните противоречия, свързани с иранската ядрена програма. Тръмп многократно е заявявал, че е готов да използва сила, ако Ислямската република откаже да приеме сделката.

 

Междувременно стана ясно, че Иран е завел дело в Международния съд срещу Великобритания, Канада, Швеция и Украйна срещу решението на Съвета на Международната организация за гражданска авиация (ICAO) за свалянето на украинския самолет.

 

Според прессъобщението на съда, четири държави преди това са започнали производства в ICAO относно тълкуването и прилагането на Чикагската конвенция във връзка с погрешното сваляне на украински цивилен самолет от иранските военни на 8 януари 2020 г. През март Съветът на ICAO отхвърли предварителните възражения на Иран относно неговата компетентност. Делото на Иран, заведено в съда на ООН, е обжалване на това решение.

 

Подробности за случая на ICAO не се предоставят, но Иран търси признаване от Международния съд, че Международната организация за гражданска авиация няма компетентността да проведе процедурата, че гласуването на предварителните възражения е проведено с нередности и че решението на организацията е невалидно.

 

Полет PS752 на Ukraine International Airlines се разби малко след излитане от летище Техеран за Киев на 8 януари 2020 г. Сред 176-те загинали имаше граждани на Иран, Украйна, Канада, Великобритания, Германия, Швеция и Афганистан. Малко след това иранските военни обявиха, че са свалили Боинг, летящ близо до военно съоръжение по погрешка, като са сбъркали самолета с "враждебна цел". Техеран е предал на Киев проект на технически доклад за причините за катастрофата.

Още от "Светът"

Тръмп предупреди, че САЩ може да се откажат да посредничат между Киев и Москва

Ако по някаква причина една от двете страни направи нещата прекалено трудни, ще кажем: "Вие сте глупаци, това е безсмислено", и просто ще се откажем, заяви Тръмп пред репортери в Белия дом

Прочетете повече прочетете повече

САЩ предлагат на Путин облекчаване на санкциите, недопускане на Украйна в НАТО и контрол над завладените украински терит

Предварителният план все още не е обсъден с Украйна, която обаче се е съгласила на прекратяване на огъня, ако Кремъл даде подобно съгласие, заявиха събеседниците пред Bloomberg

Прочетете повече прочетете повече

Прекратяването на огъня в Украйна е нереалистично, заяви постоянният представител на Русия в ООН

Говорейки в Ню Йорк, Небензя заяви, че провалът на ограниченото прекратяване на огъня по енергийната инфраструктура показва, че по-широко примирие в момента не е възможно

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени