Доналд Тръмп оказа натиск върху йорданския крал да приеме палестинци

Абдула Втори се противопостави на разселването на жители на ивицата Газа

Доналд Тръмп и Абдула Втори (снимаката е архивна)
Доналд Тръмп и Абдула Втори (снимаката е архивна) Източник: Белият дом

Президентът на САЩ Доналд Тръмп се срещна с йорданския крал Абдула Втори и отново представи плана си САЩ да поемат контрола върху ивицата Газа и да преселят за постоянно жителите ѝ. Тръмп оказа натиск върху йорданския монарх да приеме палестинци в страната си, въпреки че Абдула Втори изрази категорично несъгласие с подобен ход.

 

Малко след пристигането на краля в Белия дом, представителите на медиите бяха поканени в Овалния кабинет, където президентът на САЩ показа, че няма намерение да отстъпва от плана си Вашингтон да поеме контрола върху Газа, да пресели шокираните от военните действия жители и да преустрои опустошената от война територия.

 

Тръмп и Абдула Втори разговаряха пред журналисти в присъствието на сина на краля –  престолонаследника Хюсеин Сафади, държавния секретар Марко Рубио и други официални лица. По-късно йорданският крал се срещна с американски сенатори. Крал Абдула е първият арабски лидер, който се среща с Тръмп след оповестяването на американския план за Газа.

 

Американският президент разгневи арабския свят, като заяви, че планът му не предвижда палестинците да могат да се върнат по домовете си. Макар че двамата демонстрираха сърдечни отношения, изказванията на Тръмп за Газа поставиха крал Абдула в неудобно положение, коментира Ройтерс.

 

"Ще я вземем. Ще я задържим, ще я ценим", заяви Тръмп, като подчерта, че планът му ще създаде "много работни места за хората в Близкия изток" и ще "донесе мир" в региона. В един момент Тръмп сякаш подкани йорданския монарх да каже, че ще приеме палестинци от Газа. Абдула Втори обаче заяви, че ще направи това, което е най-добро за страната му. Той обяви, че Йордания ще приеме за лечение 2000 болни деца от Газа и Тръмп приветства това решение.

 

"Въпросът е как да направим така, че това да е за доброто на всички", каза йорданският крал по повод плана на Тръмп за Газа. Американският президент заяви, че в крайна сметка Йордания, както и Египет, ще се съгласят да приемат разселените жители на Газа. И двете държави разчитат на Вашингтон за икономическа и военна помощ.

 

"Вярвам, че ще имаме парче земя в Йордания. Вярвам, че ще имаме и земя в Египет", каза Тръмп. "Може би ще имаме и друго място, но мисля, че когато приключим преговорите, ще имаме място, където те ще живеят много щастливо и много безопасно", добави американският президент. "Предоставяме много пари на Йордания, а между другото и на Египет - много и за двете страни. Но не е нужно да заплашвам с това. Мисля, че сме над подобни неща", каза Тръмп пред йорданския крал в отговор на журналистически въпрос.

 

След срещата Абдула Втори заяви, че "категорично се противопоставя на разселването на палестинци от Газа и окупирания Западен бряг".  

 

"Постигането на справедлив мир въз основа на решението за две държави е начинът да се гарантира регионалната стабилност. Това изисква лидерство от страна на САЩ", пише в изявление на йорданския крал, разпространено в социалната мрежа "Екс".

 

"Президентът Тръмп е човек на мира. Той изигра важна роля за прекратяването на огъня в Газа. Очакваме от САЩ и всички заинтересовани страни да гарантират, че примирието ще се запази", добави Абдула Втори.

 

"Това е обща арабска позиция", подчерта йорданския крал, който определи срещата си в Белия дом като "конструктивна". Тръмп от своя страна каза, че разговорът е бил "страхотен".

 

След срещата между двамата лидери египетското Външно разпространи прессъобщение, в което заяви, че ще представи "цялостно предложение" за възстановяване на Газа, като се гарантира, че палестинците няма да напускат земята си. В текста се посочва, че Кайро с нетърпение очаква да си сътрудничи с американския президент за постигането на справедлив мир в региона.

 

Източник: БТА

Още от "Светът"

САЩ няма да толерират преначертаване на границите в Западните Балкани и влиянието на Китай и Русия, пише в закона за нац

В закона се посочва още, че САЩ трябва да увеличат търговските връзки и инвестициите в Западните Балкани, особено с цел намаляване на зависимостта от руски енергийни източници

Прочетете повече прочетете повече

Премиерът Росен Желязков подари български евромонети на председателите на Европейската комисия, Европейския парламент и

Желязков отбеляза, че приемането на еврото ще донесе икономическа стабилност и нови възможности за българските граждани и бизнес

Прочетете повече прочетете повече

Близо година след началото на президентския си мандат, Тръмп разкритикува Байдън в обръщението си към нацията, на фона н

Обръщението даде възможност на президента да засегне проблема с разходите за живот на хората, който републиканецът Тръмп често отминава като измислица на демократите

Прочетете повече прочетете повече

Канцлерът Мерц: Западни войски в Украйна могат да отвърнат на руски атаки след примирие

По-рано полският премиер Доналд Туск заяви, че американските преговарящи са дали ново обещание. За първи път те са казали, че ще отговорят с военни средства, ако Русия наруши мирно споразумение

Прочетете повече прочетете повече

ЕК: Авоарите на Русия ще останат блокирани, докато тя не спре войната и не изплати репарации на Украйна

Никой от нас не бива да бъде шокиран от това, което другите казват за Европа. Но нека заявя следното – това не би било първият път, когато предположенията за Европа се оказват остарели, подчерта Фон дер Лайен

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени