Доналд Тръмп води пред Джо Байдън според нови проучвания за вестниците "Ню Йорк таймс" и "Уолстрийт джърнъл"

Разликата е между 6 и 9 %

Доналд Тръмп-Джо Байдън
Доналд Тръмп-Джо Байдън Източник: Колаж/Zonanews

Доналд Тръмп се е сдобил със значителна преднина пред президента Джо Байдън в състезанието за Белия дом след предизборния дебат между двамата миналата седмица. Това сочат две отделни проучвания, поместени от изданията "Ню Йорк таймс" и "Уолстрийт джърнъл".

 

Според изследването на Сиена Колидж, направено по поръчка на "Ню Йорк таймс", републиканецът Тръмп е натрупал 6 процентни пункта преднина пред Байдън, или иначе казано, разполага с подкрепа от 49%, а съперникът му от демократите с 43%. Проучването е направено сред регистрирани избиратели, за които се смята, че е вероятно да отидат до урните на 5 ноември.

 

Това е най-голямата преднина на Тръмп в проучване на "Таймс"/Сиена от 2015 г., когато милиардерът водеше кампанията си за спечелените от него президентски избори през 2016 г., отбелязва Ройтерс.

 

Сред всички регистрирани избиратели, участвали в допитването, не само тези, за които се смята за вероятно да гласуват на изборите, разликата между двамата набъбва дори до 9% в полза на републиканеца.

 

Според проучването за "Уолстрийт джърнъл" Тръмп води с 6% пред Байдън при преднина от едва 2% в предишното издание на изследването през февруари.

 

И според двете проучвания, които са национални, анкетираните отбелязват, че възрастта на 81-годишния Байдън е фактор, който влияе на привлекателността му като кандидат. Около 80% от запитаните в рамките на изследването, което е направено сред 1500 регистрирани избиратели между 29 юни и 2 юли, демократът е твърде възрастен да се бори за втори мандат. Статистическата грешка е в границите на 2,5 процентни пункта.

 

Според проучването на "Таймс", което направено сред 1532 регистрирани гласоподаватели между 28 юни и 2 юли, широки слоеве от всяка демографска група - включително чернокожите избиратели и тези, които заявяват, че въпреки всичко пак биха гласували за него - смятат, че Байдън е "просто твърде възрастен, за да бъде ефективен президент". Стастическата грешка тук е в рамките на 2,8%.

 

Представянето на Байдън на предизборния диспут срещу 78-годишния Тръмп миналия четвъртък буди опасения сред демократите за бъдещето му като техния кандидат за президент. Демократът обеща да остане в надпреварата в телефонен разговор с предизборния си щаб вчера и опита да успокои съпартийците си в Конгреса, че е годен за преизбиране въпреки колебливото си представяне в дебата.

 

Според проучване на Ройтерс/Ипсос, направено на 1 и 2 юли, Тръмп и Байдън са в силно оспорвана надпревара, като всеки от тях разполага с подкрепа от 40%. Според това изследване всеки трети демократ е на мнение, че Байдън трябва да се откаже от надпреварата.

Още от "Светът"

Още две системи "Пейтриът" са разположени за защита на украинските градове и критична инфраструктура

Министерството на отбраната отбелязва, че Patriot е способен да поразява широк спектър от въздушни цели, особено аеродинамични и балистични, включително високоскоростни

Прочетете повече прочетете повече

САЩ съобщиха за нови удари по плавателни съдове, превозващи наркотици, бяха убити още петима трафиканти

САЩ бяха нанесли във вторник удари по три плавателни съда в международни води по подозрения в превоз на наркотици, обяви по-рано вчера Южното командване на американската армия

Прочетете повече прочетете повече

Фон дер Лайен: Поздравления, България! Може да се гордеете с постигнатото!

Еврото ще донесе ползи за българския народ, като улесни плащанията и пътуванията. То ще даде нови възможности за българския бизнес и допълнително ще подсили гласа на България в Европа

Прочетете повече прочетете повече

"Добре дошла, България" грейна върху сградата на ЕЦБ във Франкфурт

Светлинното шоу ще бъде прожектирано върху стъклената фасада на седалището на ЕЦБ във Франкфурт, където всяка вечер в продължение на десет дни ще бъде изписано приветствието към страната ни

Прочетете повече прочетете повече

ЕС предупреди Китай за военните учения около Тайван

Припомняме, че Китай изстреля ракети в морските пространства северно и южно от Тайван и разположи нови десантни кораби, бомбардировачи и разрушители във втория ден на най-мащабните си военни учения досега

Прочетете повече прочетете повече

САЩ отмениха санкциите си срещу бившата заместник-председателка на "Сбербанк" Александра Бурико

Бурико бе сред членовете на борда на директорите на "Сбербанк", които напуснаха финансовата институция малко след началото на руската инвазия в Украйна през 2022 г.

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени