Достойно: Естония изгони висш руски православен духовник, оправдавал режима на Кремъл

По-рано тази седмица Естонската служба за вътрешна сигурност съобщи, че е задържала руски гражданин, който е професор в университета в Тарту по подозрение в шпионаж в полза на Москва

Руската църква подкрепя и насърчава военните престъпления на руските терористи в Украйна
Руската църква подкрепя и насърчава военните престъпления на руските терористи в Украйна Източник: РИА Новости

Естония каза на главата на своя клон на Руската православна църква да напусне страната, наричайки го заплаха за националната сигурност, съобщи в четвъртък естонската обществена телевизия ERR. Валери Решетников, който оглавява Естонската православна църква на Московската патриаршия като митрополит Евгений, получи отказ за удължаване на разрешението си за пребиваване и ще трябва да напусне до 6 февруари, съобщи ERR, цитирайки говорителя на полицията и граничната охрана на страната.

 

Естонското правителство многократно е искало от Решетников "да спре да оправдава режима на Кремъл и военните действия на Русия в изявленията си", но той не направи това, каза говорителят. Нито Руската православна църква, нито естонските власти са коментирали въпроса.

 

Естония и нейните балтийски съседи Латвия и Литва са сред най-твърдите поддръжници на Украйна, докато тя се бори с инвазията на Русия. И трите балтийски държави бяха управлявани от Москва в продължение на десетилетия по време на съветската епоха и днес са членки на НАТО и Европейския съюз, към който Украйна също се стреми да се присъедини.

 

Естонската православна църква, до голяма степен предпочитана от значителното рускоезично малцинство, е най-разпространената религиозна група с дял от 16% . Етническите руснаци съставляват близо една четвърт от 1,3-милионното население на Естония, показа преброяването в страната през 2021 г.

 

Лютеранската църква, която е предпочитана от естонците, е на второ място с осем процента от населението, присъединено към нея. По-рано тази седмица Естонската служба за вътрешна сигурност съобщи, че е задържала руски гражданин, който е професор в университета в Тарту по подозрение в шпионаж в полза на Москва.

Още от "Светът"

Тръмп: Ще бъде по-разумно за Мадуро да си тръгне

Президентът на САЩ отправи последната си заплаха в момент, в който бреговата охрана на САЩ продължава да преследва санкциониран петролен танкер, който администрацията на Тръмп описва като част от сенчест флот, използван от Венецуела за заобикаляне на американските санкции

Прочетете повече прочетете повече

Сенаторът-републиканец Линдзи Греъм призова Тръмп да превзема танкерите от руски сенчес флот и да даде ракети "Tomahawk"

Сенаторът каза още, че очаква Белият дом да подкрепи законодателство, налагащо мита върху руския петрол и определящо Русия като държавен спонсор на тероризма за отвличането на украински деца

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени