Economist: Зеленски няма да подпише споразумение със САЩ без гаранции за сигурност за Украйна

Сега проектът за споразумение има донякъде неясна форма

Зеленски и Тръмп
Зеленски и Тръмп Източник: Прессекретариат на Президента на Украйна

Президентът Володимир Зеленски не планира да подпише икономическо споразумение със САЩ, което трябва да последва рамково споразумение за минералите, ако не съдържа по-широки гаранции за сигурността на Украйна. Това съобщава The Economist, като се позовава на източник от украинското правителство.

 

Според вестника първоначалният рамков документ няма да изисква ратификация от парламента, докато другият - да. В момента много неща в споразумението все още не са ясни. По-специално не е ясно как точно американската страна ще контролира новия фонд и какви ще бъдат механизмите му за управление. В един от параграфите се казва, че САЩ ще контролират "максималната сума", която е разрешена съгласно техните закони. В същото време това може да противоречи на друга клауза, в която се посочва пропорционалността на инвестициите.

 

Освен това The Economist отбелязва, че споразумението вероятно ще бъде за много по-малка сума от $500-те милиарда, които Тръмп поиска от Украйна. Подобна сума е силно преувеличена, тъй като военната и финансовата помощ на САЩ за Украйна по независими оценки възлиза на повече от $120 млрд.

 

"В проектотекста са премахнати всички най-спорни американски искания, които според официални лица често са били възприемани по враждебен начин. В един случай на украинците е бил даден "един час за подписване", а в друг - само шест минути. Сега текстът на споразумението задължава двете страни да създадат съвместен фонд, който да инвестира в Украйна. Очаква се украинците да внасят във фонда 50% от приходите от бъдещи държавни проекти за добив на ресурси, включително минерали, въглеводороди, нефт, газ и инфраструктура като LNG-терминали и пристанища", се отбелязва в материала.

 

В същото време това няма да засегне текущите операции, като например големите проекти за добив на нефт и газ, които вече носят значителни суми в украинския бюджет. Изданието допълва, че подобно споразумение е донякъде неясно и по-скоро теоретично, тъй като реалният мащаб на минералите в Украйна не е известен.

 

"Не е правена сериозна оценка на находищата на полезни изкопаеми с помощта на съвременни методи за проучване. Голяма част от полезните изкопаеми се намират дълбоко под земята или в концентрации, които са твърде ниски за рентабилен добив. Може би 40 % от металните ресурси се намират на окупираната от Русия територия", подчертава The Economist.

 

Освен това в споразумението липсват подробности за съоръженията за преработка и обогатяване, където ще се създаде истинската стойност. 

Още от "Светът"

Дания ще купи от Франция няколкостотин ракети "Мистрал 3", съобщи Елисейският дворец

Дания, която неотдавна отпусна допълнителен бюджет от почти 7 млрд. евро за своята отбрана, обяви също така закупуването на 130 финландски бронетранспортьора "Патрия" за 1,9 млрд. крони (254 млн. евро)

Прочетете повече прочетете повече

Тръмп сравни присъдата на Льо Пен със собствените си съдебни дела и изрази надежда, че Путин ще изпълни своята част от с

Вчера американският президент изрази разочарованието си от спънките, които пречат на споразумението за прекратяване на огъня между Русия и Украйна

Прочетете повече прочетете повече

Правителството на Тръмп планира да лиши Харвард от 9 милиарда долара федерални субсидии заради обвинения в антисемитизъм

Американските власти заявяват, че ще извършат "цялостен преглед" на договори на стойност 255,6 млн. долара между Харвард и федералното правителство, както и на над 8,7 млрд. долара многогодишни грантове

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени