ЕК: Путин е отговорен за убийства и опити за убийства

В два случая - отравянето на Сергей и Юлия Скрипал през 2018 г. и отравянето на Навални през 2020 г., ЕС прие санкции срещу отговорните лица

Европейска комисия
Европейска комисия Източник: Zonanews

На всички е известно, че като президент на Русия, Владимир Путин носи крайната отговорност за действията руските държавни органи, за политиката на руската държава и другите й действия. Това заяви пресаташето на върховния представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел във връзка с оценката на американския лидер Джо Байдън, който отговори утвърдително на въпроса дали смята Путин за убиец.

 

"За съжаление има дълъг списък на успешни и провалени опити за убийства срещу независими обществени фигури и критикуващи ставащото в Русия, включително политици и журналисти, отбеляза говорителят. Много от тези случаи не са разследвани и остават без последици", поясни представителката на ЕК, цитирана от Дойче веле.

 

В два случая - отравянето на Сергей и Юлия Скрипал през 2018 г. и отравянето на Навални през 2020 г., ЕС прие санкции срещу отговорните лица - руски военни, представители на спецслужбите и Държавния научно-изследователски институт по органична химия и технологии (ГосНИИОХТ), в един от чиито филиали по времето на Съветския съюз е разработван "Новичок", напомни тя, като добави, че руските власти са предприели нелегални действия срещу Украйна и играли негативна роля в редица конфликти на други места по света. 

 

Припомняме, в интервю за ABC News президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че Владимир Путин ще си плати цената за намесата в американските избори. На въпрос на водещия дали смята Путин за убиец, Байдън отговори с "Да". Непосредствено след това Москва извика за консултации руския посланик във Вашингтон Анатолий Антонов. Председателят на руската Дума Вячеслав Володин заяви, че с думите си за Путин американският президент е обидил всички руснаци. Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова обвини Байдън, че е довел двустранните отношения до задънена улица. Самият Путин лаконично пожела на Байдън здраве. Той обаче не се въздържа и отвърна с често употребявана рускоезична фраза, с която децата се дразнят помежду си: "Който както другите нарича, сам себе си така нарича".

Още от "Светът"

Вътрешният министър на Германия не иска да се бърза със забрана на партията "Алтернатива за Германия"

През последните години партията печели популярност, използвайки общественото недоволство от икономическата ситуация и нарастващата тревога по въпросите на имиграцията

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени