
Твърденията за саботаж или чуждестранна намеса, свързани с инцидента с получения от България изтребител F-16, трябва да се третират сериозно и да се обсъждат чрез подходящи канали и въз основа на потвърдени доказателства. Това заяви говорителят на Европейската комисия Тома Рение пред БНР.
"Приветстваме поясненията, предоставени от българското Министерство на отбраната, и подчертаваме важността на прозрачността и институционалната отговорност при разглеждане на всякакви технически или оперативни притеснения", каза още Рение.
Той увери, че Комисията следи развитието на ситуацията в България, включително и съобщенията около възникналия инцидент с новия изтребител.
ЕК изразява позиция, че всички страни членки трябва да могат свободно да модернизират и укрепват отбранителния си капацитет в съответствие със стандартите на НАТО, без да бъдат подлагани на ненужен натиск или дезинформация.
"В условията на засилени хибридни заплахи и геополитическа нестабилност – особено в региона – е от съществено значение да се избягва политизирането на въпросите, свързани с отбраната", добави говорителят на Комисията.