Емил Радев: ЕС се нуждае от ефективна система за надзор на борбата с прането на пари

Във фокуса на дебатите се оказа разпокъсаността на действащото законодателство за борба с прането на пари и финансирането на тероризма

Емил Радев
Емил Радев Източник: Пресцентър ПП ГЕРБ

Евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев подкрепи предложението за създаване на единен надзорен орган за борба с прането на пари в банковия сектор на ЕС. Темата беше поставена на заседание на Комисията по петиции в ЕП, на което бе представен изготвеният от Европейската сметна палата доклад за проблемите във финансовата сфера.


Във фокуса на дебатите се оказа разпокъсаността на действащото законодателство за борба с прането на пари и финансирането на тероризма. Според българския евродепутат предстоящата законодателна реформа в тази област трябва да осигури ефективен общоевропейски подход.

 

„Само така ще се преодолеят слабостите в резултат от неравномерното прилагане на правото за борба с изпирането на пари на национално равнище. Колкото по-големи са различията между отделните държави-членки, толкова по-уязвим е единният пазар”, мотивира се Емил Радев. По думите му общоевропейският надзор също е важно условие за ограничаване на рисковете пред интегритета на финансовия сектор и за повишаване на общественото доверие към системата.


В рамките на заседанието, евродепутатите се обединиха около необходимостта новата правна рамка за борба с прането на пари и финансирането на тероризма да се основава на регламенти, а не на директиви.

 

Представителят на Европейската сметна палата Михаилс Козловс също изрази позицията, че транспонирането на една комплексна директива изисква да се променят редица закони и затруднява държавите-членки, докато регламентите са по-подходящи правни инструменти за прилагането на норми, засягащи множество сфери.

 

Той изрази оптимизъм, че предложеният от Европейската комисия нов законодателен пакет ще има положителен ефект върху банковия сектор. Обсъдена бе и възможността информацията, придружаваща трансферите на средства в ЕС, да обхване и криптоактивите.


Още от "Светът"

Украински оператори на дронове "унищожиха" цяла американска бригада по време на учения в Германия

Украинските оператори на дронове са "унищожили" американските бронетранспортьори толкова бързо, че е трябвало да бъдат "възкресени", т.е. отново въведени в атаката, за да могат ученията да продължат

Прочетете повече прочетете повече

WSJ: Тръмп е бил готов да приключи войната с Иран и без ядрено споразумение

Според събеседниците на изданието всички опити на САЩ за бързо излизане от войната са се сблъскали с усложнения, когато Иран е поставил безкомпромисни искания за възобновяване на корабоплаването

Прочетете повече прочетете повече

Николай Младенов: Отхвърленият от Нетаняху план е "единственият път, по който трябва да се върви"

"Израел отхвърля 15-точковия документ", представен в края на юли от Съвета за мир на Тръмп, заяви в неделя Нетаняху по време на заседание на израелското правителство

Прочетете повече прочетете повече

Съдът спря строежа на балната зала в Белия дом. Тръмп заяви, че решението било национален позор

Съдиите от апелативния съд взеха решение с два гласа "за" срещу един "против", че администрацията не е успяла да докаже, че Конгресът на САЩ е предоставил на Тръмп или на Националната служба за парковете правомощията да започнат такъв строителен проект

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени