ЕС одобри днес новите санкции срещу Русия заради войната в Украйна, които включват таван на цените на внасяния руски петрол, съобщиха Европейската комисия и Съветът на ЕС. Санкциите се налагат заради незаконното завземане на украинска земя на основата на фалшиви "референдуми", обявената мобилизация и отправянето на открити ядрени заплахи, отбелязва ЕК.
ЕС въвежда забрани за внос на стойност седем милиарда евро за ограничаване на приходите на Русия, както и мерки срещу износа, което допълнително ще лиши руския военнопромишлен комплекс от ключови съставки и технологии, а икономиката на Русия - от европейски услуги и опит. Санкциите лишават руската войска и нейните доставчици от допълнителни стоки и оборудване, необходими за водене на война. Санкциите поставят основата за необходимата правна рамка за прилагане на таван на цените на внасяния от Русия петрол.
Санкционирани са още руски граждани и организации, които участват в руската окупация, незаконното анексиране и "референдумите" в украинските области на Донецк, Луганск, Херсон и Запорожие, включително високопоставени и военни служители, разпространители на дезинформация за войната, олигарси и пропагандисти.
Ограниченията обхващат износа на въглища за Русия, на части за въздухоплаването, химически вещества. Добавена е забрана за износ на малки оръжия. Наложени са забрани за внос в ЕС на стойност близо седем милиарда евро. Това включва забрана за внос на руски готови и полуготови стоманени изделия, машини и уреди, пластмаси, превозни средства, текстил, обувки, кожа, керамика.
С новите санкции се поставя началото на прилагането в ЕС на споразумението на Г-7 за износа на руски петрол. Въпреки че забраната на ЕС за внос на руски суров петрол, превозван по море, остава изцяло в сила, ценовият таван ще позволи на европейските дружества да предприемат и подкрепят пренасянето на руски петрол до трети страни, ако е до определена цена.
Това ще помогне за по-нататъшно намаляване на приходите на Русия, като същевременно поддържа устойчиви световните енергийни пазари чрез непрекъснати доставки, се посочва в съобщението. Мярката ще влезе в сила след 5 декември за суровия петрол и след 5 февруари догодина за преработения петрол, след допълнително решение на Съвета на ЕС.
Забранява се на граждани на ЕС да заемат постове в ръководствата на някои руски държавни дружества. Забранява се взаимодействието с Руския морски регистър. Забраняват се всички портфейли с крипто активи, сметки или попечителски услуги, независимо от сумата на портфейла, пояснява комисията.
Разширява се обхватът на услугите, които вече не могат да се предоставят на правителството на Русия или юридически лица, установени в Русия. Включват се ИТ и правни консултации, архитектурни и инженерни услуги.