Изпълнителната власт на Европейския съюз ще изготви "набор от инструменти" за мерки, които страните от ЕС могат да предприемат, за да се справят със скоковете на енергийните цени, без да нарушават правилата на блока и на енергийния пазар, тъй като потребителите са изправени пред рязко покачване на сметките с наближаването на зимата, пише News.bg.
Европейските цени на електроенергията се повишиха тази година, няколко пъти в Испания и на други места, основно подхранвани от нарастващата цена на природния газ, използван за производство на енергия и отопление, в допълнение към ниското производство на възобновяема енергия и по-високите цени на въглерода в ЕС. Еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсон каза, че Брюксел ще изготви насоки, които да помогнат на страните да се справят със скока на цените през следващите седмици.
"Предложих на министрите да изготвят по-структуриран набор от инструменти, който смятаме, че би могъл да бъде полезен за всички държави-членки за справяне с настоящата ситуация", коментира Симсон след среща на енергийните министри от страните от ЕС. Наборът от мерки ще помогне на правителствата да се ориентират във възможностите да реагират бързо на скокове на цените в рамките на правилата на ЕС, каза Симсон, добавяйки, че могат да променят данъка върху добавената стойност (ДДС) и акцизите или да използват директна подкрепа, за да предпазят потребителите от високите разходи.
Европейските цени на газа са се повишили с повече от 250% от януари, като скочиха, тъй като икономиките по света се отвориха отново от блокирането на COVID-19, а голямото търсене в Азия намали доставките за Европа. Това изпрати шокови вълни през газоразполагащите индустрии, които включват всичко - от производството на електроенергия до производителите на CO2, използван в търговията с храни.
Испания отправи призиви към ЕС да организира по-координиран отговор на скоковете на цените. В понеделник страната поиска от Комисията да предостави възможности за това как държавите от ЕС могат да реагират и предложи реформиране на пазара на електроенергия в блока. Симсон каза, че дизайнът на европейския пазар на електроенергия не е допринесъл за повишаването на цените и че цените на електроенергията на едро съставляват само една трета от сметките на потребителите, а данъците и други елементи съставляват останалата част.
"Не е добре за нашата икономика" - Испания, Италия, Гърция и други други вече планират национални мерки, вариращи от субсидии до ограничаване на цените, целящи да предпазят гражданите от нарастващите разходи, докато икономиките се възстановяват от пандемията COVID-19. Германия заяви, че не вижда необходимост от държавна намеса, за да се противодейства на повишаването на цените на газа.
Притесненията за нарастващите разходи за енергия биха могли да насърчат противниците на плана на Комисията за стартиране на нов пазар на въглерод за сгради и транспортен сектор - ход, който някои държави от ЕС и законодатели предупредиха, че ще повиши потребителските сметки. Анализаторите казват, че повишаването на цените на газа, а не цената, която европейските компании плащат за разрешителни за покриване на емисиите си на CO2, са отговорни за нарастващите разходи за електроенергия. Брюксел заяви, че скокът в цените трябва да насърчи страните да ускорят отказа си от изкопаеми горива.
"Трябва да направим решителни стъпки в правилната посока, като използваме собствените си налични местни ресурси - трябва да намалим зависимостта си от изкопаемите горива", каза словенският министър на инфраструктурата Йерней Въртовец, който ръководи среща на министрите в сряда. Австрийският министър на климата и енергетиката Леонор Гевеслер заяви, че по-бързото преминаване към възобновяеми източници ще направи ЕС "по-устойчив на колебанията в цените в дългосрочен план".
В бившата държава-членка на ЕС във Великобритания официални лица заявиха, че скокът в цените на газа ще накара повече британски доставчици на енергия да напуснат бизнеса си, а индустрията трябва да се подготви за продължителни проблеми. Няколко доставчици на енергия вече са фалирали.