Ева Майдел: Доналд Тръмп ще гледа на ЕС "като на екселски файл"

Що се отнася до НАТО, смятам, че, голяма част от държавите осъзнаха, че два процента е абсолютният минимум, които трябва да се отделят за отбрана

Ева Майдел
Ева Майдел Източник: ПП ГЕРБ

 "Доналд Тръмп ще гледа на ЕС като на екселски файл", каза българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Ева Майдел, която е и заместник-председател на делегацията на Европейския парламент за връзки със Съединените американски щати. Тя даде днес пресконференция за български журналисти в Брюксел.

 

"През първия си мандат Тръмп рядко гледаше към Европа. Ние не сме първият му приоритет. Най-вероятно ще ни сложи на масата като един ескелски файл. Оттук нататък трябва да говорим по бизнес с него", коментира тя. 

Според Ева Майдел по много от темите Европа вече няма да може да разчита на САЩ като партньор и ще трябва сама да поеме отговорността си.

 

Тя определи победата на Доналд Тръмп като изключително изразителна и допълни, че не е очаквала резултатите да излязат още днес, а най-рано утре. "Чисто политическите съгласия по основни теми ще стават все по-трудни. Когато говорим за Украйна, Ливан, Китай", смята още Ева Майдел. 

 

"Що се отнася до НАТО, смятам, че, голяма част от държавите осъзнаха, че два процента е абсолютният минимум, които трябва да се отделят за отбрана. Въпросът сега е дали ще можем да отделяме повече от този процент. Два процента е абсолютният минимум. Не знаем какво ще бъде отношението на Доналд Тръмп към НАТО, ще иска ли да го реформира, ще иска ли да остане в НАТО. Трябва да сме готови да водим тежки преговори", добави тя.

 

В отговор на въпрос на БТА Ева Майдел коментира, че през последните няколко дни се правят паралели между САЩ и България. "Има обаче сериозна разлика. Отговорността за съставяне на правителство в България лежи само върху българските партии. Решенията за това какво се случва в нашата страна трябва да се взимат в София, аз вярвам, че се взимат в София. Всяко едно друго решение звучи малко като извинение, че не можем сами да взимаме решенията", каза българският евродепутат от ГЕРБ-ЕНП.

 

Отново в отговор на въпрос на БТА Ева Майдел каза, че не е учудващо, че част от европейците харесват Тръмп. 

"Хората, когато са обхванати от несигурност, предпочитат да се ориентират към хората, които изглеждат, че могат да имат лидерски позиции", коментира тя и добави, че гражданите обичат да бъдат на страната на печелившия.

Още от "Светът"

Тръмп пак се опозорява като предупреждава жертвата Украйна вместо агресор Русия преди преговорите в Женева

В коментар пред журналисти на борда на самолета Air Force One по пътя към Вашингтон Тръмп засилва натиска върху Украйна, като изисква бързо сключване на споразумение с Русия

Прочетете повече прочетете повече

Новоизбраният президент на Чили Хосе Антонио Каст постави под въпрос обещаната помощ за Куба

Антонио Каст, който ще встъпи в длъжност на 11 март, счита, че "всяка хуманитарна помощ трябва задължително да бъде съпътствана от изискване за демокрация, а аз не съм видял такова нещо"

Прочетете повече прочетете повече

Украински инструктори ще помагат в обучението на германската армия

В. "Уолстрийт джърнъл" съобщи миналата седмица, че екип от около десет поканени украинци е унищожил за много кратко време многобройни бронирани превозни средства и други цели по време на учение на НАТО в балтийските държави миналата година

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени