Евродепутати призоваха за секторни санкции и прекратяване членството на Беларус в международни спортни организации

Става дума за санкции, засягащи търговията със суров нефт и петролни продукти, стомана и дървопреработвателна промишленост

Европейски парламент
Европейски парламент Източник: Zonanews
Европейският парламент призовава Съвета на Европейския съюз (ЕС) да въведе нови индивидуални и секторни санкции срещу Минск, включително срещу държавни компании, информира ТАСС. Това се казва в проекторезолюцията за аварийно кацане на самолет на Ryanair в Минск. "Призоваваме Съвета на ЕС да разшири възможно най-скоро списъка на лицата и организациите, подложени на санкции от ЕС, включително отговорните за прихващането и принудителното кацане на полета на Ryanair, както и за ареста на Роман Протасевич и София Сапега", се обяснява в доклад.
 
Там се говори и за необходимостта от спешно прилагане на четвъртия пакет санкции, който включва лица, "замесени в изборна измама и нарушения на човешките права", съдии и служители на реда, участвали в ареста и преследването на опозиционери. Отделно авторите на резолюцията призоваха за въвеждане на санкции срещу телевизионния журналист Марат Марков, който интервюира задържания Протасевич.
 
Предлага се да се въведат секторни санкции, "засягащи търговията със суров нефт и петролни продукти, стомана и дървопреработвателна промишленост". Освен това, авторите на резолюцията призовават за прекратяване на сътрудничеството и финансирането на белоруските държавни банки и за ограничаване на кредитните линии на международни банки за дъщерни банки в Беларус, както и за разглеждане на въпроса за временното изключване на Беларус от SWIFT система. Други страни партньори от ЕС също са поканени да се присъединят към санкциите, включително забраната за полети за беларуски авиокомпании.
 
"Европейският парламент е сериозно загрижен за помощта на Русия за режима на президента на Беларус Александър Лукашенко, включително чрез финансова подкрепа и тясно сътрудничество на специалните служби", се казва в документа. Неговите автори настояват да "разследват ролята на Русия" в инцидента с принудителното кацане на самолета на Ryanair и в случай на идентифициране на гражданите на Руската федерация, пряко или косвено замесени в това, да им наложат санкции в съответствие глобалният режим на санкции за нарушения на правата на човека в сила от декември 2020 г. Държавите-членки на ЕС настояват да обединят усилията си, особено по отношение на обмена на разузнавателна информация, относно ситуацията в Беларус и да "изгонят всички добре познати белоруски разузнавачи" от ЕС. "Призоваваме председателя да ограничи достъпа на персонала на белоруското посолство в Брюксел до Европейския парламент (ЕП), както и тяхното физическо и виртуално участие в събитията на ЕП и да преразгледа въпросите за обмена на информация с белоруската дипломатическа мисия", пише в документа.
 
Евродепутатите призоваха за прекратяване на членството на Беларус в международни спортни организации и ограничаване на достъпа на националния отбор на страната до международни състезания, включително Олимпийските игри в Токио. Те се обявиха и за лишаването на белоруската държавна телевизия от правата за излъчване на мачове от Европейското първенство по футбол и прехвърлянето на тези права безплатно на независимия телевизионен канал Белсат, чийто седалище се намира в Полша.
 
Освен това, се предлага да се създаде международен трибунал, който да преследва лицата, свързани с властите, за предполагаеми престъпления. Авторите призовават международната общност да помогне при търсенето на доказателства за тези престъпления и приветстват инициативата на редица държави от ЕС да подготвят съдебни дела в този контекст на принципа на универсалната юрисдикция. Както всички други резолюции на ЕП, този документ има чисто консултативен характер и не е задължителен.

Още от "Светът"

Русия загуби оръжейния пазар на Индия, на който доминираше повече от половин век

Според SIPRI общият износ на оръжие от Русия е спаднал с 53% между 2014-2018 г. и 2019-2023 г. За първи път Русия е на трето място в световната класация на износителите на оръжие, зад Франция.

Прочетете повече прочетете повече

"Лвов е Украйна!", подчерта полският външен министър по повод руската пропаганда, че Полша има териториални претенции

Министърът отбеляза, че руските лидери и пропагандисти се опитват да настроят поляците и украинците едни срещу други, но няма да успеят

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени