
Европа подкрепи днес създаването на специален трибунал, който да преследва президента Владимир Путин и други високопоставени руски служители за престъпната агресия срещу Украйна, като по този начин демонстрира единство в деня, в който Москва отбелязва своя Ден на победата.
На среща в град Лвов в Западна Украйна министри от почти 20 европейски страни дадоха политическо одобрение за създаването на трибунала и приветстваха приключването на техническата работа по установяването му.
Трибуналът ще действа в рамките на Съвета на Европа – водещата организация за наблюдение на правата на човека на континента, създадена след края на Втората световна война, за да защитава правата и върховенството на закона.
Европейските страни ускориха усилията си, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп през февруари наложи санкции срещу Международния наказателен съд – институция, създадена, за да преследва военни престъпления, когато страните членки не искат или не могат да направят това сами.
Външни министри от така наречената "основна група", съставена от най-малко 37 страни, подписаха "Споразумението от Лвов" – документ, отбелязващ приключването на работата по изготвянето на необходимите правни документи за създаване на трибунала. Възможно е трибуналът да започне работа догодина.
Украински и европейски дипломатически лидери заявиха, че трибуналът за престъплението руска агресия срещу Украйна е необходим елемент на правосъдието и руските лидери не трябва да останат ненаказани. "Този трибунал ще гарантира, че най-отговорните за агресията срещу Украйна ще бъдат изправени пред правосъдието", заяви пред репортери върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Кая Калас.
Тя добави, че престъплението агресия има особена тежест дори в сравнение с военните престъпления, извършени от руските военни. "Без агресията, без това престъпление, нямаше да има военни престъпления, извършени в Украйна", каза тя. Калас също така подчерта, че агресията е "лидерско престъпление", което предвижда наказателна отговорност за лидерите на страната, която я е извършила.
Украинският президент Володимир Зеленски каза, че за Европа е морален дълг да потърси отговорност от Русия за войната. "Силен трибунал за престъпната агресия може – и трябва – да накара всеки потенциален агресор да се замисли", посочи той във видеообръщение към срещата.
От своя страна украинският министър на външните работи Андрий Сибига изрази увереност, че новосъздаденият трибунал ще осъди и висшите ръководители на Русия. "Руският президент, министър-председателят, външният министър на Русия - всички те са международни престъпници и трибуналът ще издаде съответните присъди (срещу тези руски лидери) в бъдеще", каза той.
Официален представител от ЕС обясни, че трибуналът ще трябва да зачита имунитета на Путин и неговите служители, докато са на власт, но добави, че прокурор ще може да започне разследване и да изготвя обвинения срещу тях докато изчаква имунитетите им да отпаднат.
"Смятам, че това е добра стъпка, защото запълва една празнина, която в момента съществува – как да преследвате лидерите за престъпна агресия срещу друга страна", заяви нидерландският министър на правосъдието Дейвид ван Уел.
По-рано днес украинският премиер Денис Шмигал отведе министрите до военно гробище в Лвов, където те отдадоха почит на някои от десетките хиляди украинци, убити през продължаващата повече от три години война.