Европейският парламент прие днес първия по рода си закон за свободата на медиите, чиято цел е да защитава по-добре медиите срещу злонамерена намеса и да ограничи използването на шпионски софтуер срещу журналистите.
Текстът беше приет от евродепутатите на пленарната сесия на ЕП в Страсбург с 464 гласа "за", 92 "против" и 65 "въздържал се".
Вера Йоурова, европейски комисар по ценностите и прозрачността, каза пред Европейския парламент, че законът ще изпрати "ясно послание към тези, които искат да отслабят демокрацията".
Законът е призван да се бори с политическата намеса в редакционните решения и да увеличи прозрачността на собствеността на медиите. Ще бъде създаден специален орган на ЕС, наречен Европейски съвет за медийни услуги, който да наблюдава прилагането на законите във всяка страна членка на Евросъюза.
Широко разпространената дезинформация, липсата на прозрачност относно собствеността на медиите и нарастващият натиск върху журналистите накараха ЕС да се намеси, изработвайки нови правила.
Това е първият регламент на ЕС за защита на свободната преса, считана за крайъгълен камък на европейската демокрация.