На жителите на държавите-членки на Европейския съюз е казано да се запасят с храна и стоки от първа необходимост в случай на война или друга голяма извънредна ситуация.
Съответната препоръка е посочена в доклада за гражданската и военната готовност на Европа, който е написан от съветника на председателя на Европейската комисия и бивш президент на Финландия Саули Ниинистьо, съобщава Newsweek.
Както се отбелязва, ЕС не беше готов за пандемията от COVID-19 и руската война срещу Украйна и затова сега беше решено да премине "от реакция към проактивна готовност". В тази връзка домакинствата бяха посъветвани да бъдат подготвени със запаси за поне 72 часа в случай на извънредна ситуация.
Документът препоръчва на държавите членки "да предоставят на гражданите си инструкции за натрупване на запаси, евакуация и достъп до спешни служби". Говорим за храна с дългосрочно съхранение, вода, лекарства, фенерчета, батерии и радиоприемник с преносимо захранване. Основната заплаха е посочена като възможна руска агресия.
"Нямаме ясен план какво ще направи ЕС в случай на въоръжена агресия срещу държава-членка. Със заплахата от война, каквато Русия представлява за европейската сигурност, ни кара да считаме това за важен елемент от нашата готовност, без да подкопаваме работата по подготовката за други сериозни заплахи", се казва в доклада.
Според Ниинистьо в основата на цялостната стратегия за готовност трябва да бъде разширяването на правата и възможностите на гражданите. По-специално ЕС следва да повиши осведомеността и да насърчи стратегия за самодостатъчност сред населението. Политикът също така препоръча увеличаване на бюджета на ЕС за укрепване на сигурността и реагиране при кризи с 20%. Наред с други неща се посочва увеличаване на обмена на разузнавателна информация между страните-членки.
Възможно руско нападение срещу Европа
Според Financial Times, в случай на нападение от страна на Руската федерация, цяла Европа може да изпрати само 300 хиляди войници. На този фон НАТО се готви за потенциална сухопътна война с Руската федерация с участието на американски войски. По-специално се разработват сухопътни коридори, които трябва да ускорят прехвърлянето на войски, припомня УНИАН.
Foreign Policy посочва, че нападението на Русия срещу европейските страни се превръща от хипотетичен сценарий в реалност, защото не минава ден, в който руските официални лица да не заплашват Полша, Финландия или балтийските държави с ракетни удари или инвазии.
Генералният инспектор на германските въоръжени сили генерал-лейтенант Карстен Бройер е убеден, че Русия може да нападне НАТО през следващите години. На този фон някои страни, по-специално Естония, увеличават производството на оръжия.
Според BILD, според моделирането на евентуална руска атака срещу източния фланг на НАТО през 2027 г., алиансът ще се нуждае от 10 дни, за да активира петия член за колективната отбрана.