Подкрепата за редица действия, предприети в отговор на нахлуването на Русия в Украйна, остава много висока: почти девет от десет (89 %) са съгласни с предоставянето на хуманитарна подкрепа на хората, засегнати от войната, а повече от осем от десет (84%) - с приемането в ЕС на хора, бягащи от войната. Това показват резултатите от есенното проучване Евробарометър, публикувани днес.
Доверието в ЕС остава стабилно от зимата на 2022-2023 г. насам и е мнение на мнозинството граждани в ЕС и в 20 от държавите членки. То остава по-високо от доверието в националните парламенти и правителства, което се е увеличило от пролетта на 2023 г. насам. Въпреки лекия спад от пролетта на 2023 г. в ЕС и в 19 от държавите членки преобладава мнението, че имиджът на ЕС е положителен.
Делът на подкрепящите предоставянето на финансова подкрепа на Украйна и на тези, които подкрепят икономическите санкции срещу руското правителство, компании и физически лица, е еднакъв - малко повече от 7 от 10 (72%). Около шест на всеки десет одобряват предоставянето от ЕС на статут на кандидат на Украйна (61%) и финансирането от ЕС на покупката и доставката на военно оборудване за Украйна (60%).
Подкрепата за редица действия, предприети в отговор на нахлуването на Русия в Украйна, остава много висока. Почти девет от десет (89 %) са съгласни с предоставянето на хуманитарна подкрепа на хората, засегнати от войната, а повече от осем от десет (84 %) са съгласни с приемането в ЕС на хора, бягащи от войната. Повечето респонденти са доволни от отговора на ЕС на руската инвазия в Украйна (57%). 54% от европейците казват същото за отговора на своето национално правителство.
По-силен и по-независим ЕС
Пред лицето на руската агресивна война срещу Украйна над осем от десет анкетирани са съгласни, че ЕС трябва да инвестира масово във възобновяеми енергийни източници (83%) и да намали зависимостта си от руските източници на енергия възможно най-скоро (81%). Повече от две трети от гражданите на ЕС (69%) са за обща външна политика на държавите-членки и са съгласни, че ЕС разполага с достатъчно власт и инструменти за защита на икономическите интереси на Европа в световната икономика.
Повече от три четвърти от европейците (77 %) подкрепят обща политика за отбрана и сигурност сред държавите членки на ЕС. Това мнение се споделя от повече от шест от всеки десет респонденти във всяка държава членка.
Почти седем от всеки десет анкетирани (69%) подкрепят обща европейска политика в областта на миграцията, докато 68% подкрепят обща европейска система за убежище. В същото време три четвърти от анкетираните (75 %) подкрепят укрепването на външните граници на ЕС с повече европейски гранични служители и брегова охрана.
Войната в Украйна и имиграцията като основни тревоги за ЕС
28% от европейците смятат, че имиграцията, от една страна, и войната в Украйна, от друга, са сред двата най-важни въпроса, пред които е изправен ЕС. След това идва международната ситуация (24%), следвана от "нарастващит [ени/инфлация/разходи за живот" (20%, нареждайки се на четвърто място, докато това беше първото притеснение миналата пролет).
Европейците гледат на ЕС като на място на стабилност в един размирен свят
Публикуваното днес 100-но стандартно проучване на Евробарометър показва, че седем от всеки 10 граждани на ЕС (70 %) смятат, че Европейският съюз е място на стабилност в един размирен свят. Такъв е случаят с по-голямата част от респондентите във всички държави членки. Освен това повече от шест от всеки десет граждани (61%) са оптимисти за бъдещето на ЕС.
100-то издание на стандартното проучване на Евробарометър
Създаден като инструмент за разкриване на европейците един на друг, проучването на Евробарометър е от ключово значение за по-доброто разбиране на развитието на общественото мнение в Европа. Стандартното проучване на Евробарометър, което вече е на 100-то си издание, е междунационално проучване, провеждано два пъти годишно чрез интервюта лице в лице, предназначено да оцени и сравни тенденциите в общественото мнение в държавите-членки на ЕС. Проучването е проведено между 23 октомври и 15 ноември 2023 г. в 27-те държави-членки на ЕС. В него са взели участие 26 471 граждани на ЕС, които са интервюирани лице в лице.