Financial Times: Сигурността на Европа е застрашена заради руската агресия и безразличието на Тръмп

Европейските страни трябва да засилят собствената си отбрана, смята изданието

САЩ-НАТО-Русия
САЩ-НАТО-Русия Източник: Zonanews

В Европа назрява криза със сигурността поради нарастващата руска заплаха и безразличие от страна на САЩ при новия президент Доналд Тръмп. Затова европейските страни трябва да отговорят на това сега, като засилят собствената си отбрана, пише Financial Times.

 

Изданието припомня, че генералният секретар на НАТО Марк Рюте миналия месец призова членовете на Алианса да увеличат разходите за отбрана. Той твърди, че руската икономика е почти изцяло фокусирана върху войната. "Русия не показва признаци на спиране. Тя не възнамерява да спре и по отношение на Украйна", каза през април 2024 г. генерал Кристофър Каволи, върховен главнокомандващ на НАТО в Европа.

 

Западните анализатори са уверени, че Русия вече води хибридна война с Европа, като редовно извършва актове на саботаж, подчертава изданието. Европа рискува да се сблъска с безразличие от страна на Съединените щати. В бъдещата администрация на Тръмп има съветници, които открито декларират желанието си да прехвърлят американски военни сили от Европа в Азия, обяснява изданието. Журналистите припомниха също, че заместник-министърът на отбраната на САЩ по политиката Елбридж Колби е казал, че Китай е много по-висок приоритет за САЩ от Русия.

 

Журналисти споделиха, че в неотдавнашната си книга експертът по сигурността в Кралския институт по международни отношения Киър Джайлс твърди, че оттеглянето на военната подкрепа на САЩ за НАТО би било най-сигурният начин да се превърне възможността за руска атака извън Украйна във възможност.

 

Европейските страни нямат достатъчно жива сила и оборудване, за да водят война на изтощение, подобна на тази, която Русия води в Украйна, смята изданието. В началото на 2024 г. британската армия наброяваше 73 520 души - най-ниското ниво от 1792 г. насам. Германската армия има само 64 000 души.

 

Военните плановици на НАТО са уверени, че на Алианса му липсват оръжия и персонал за ефективно възпиране на Русия, подчертава изданието. Според тях НАТО особено се нуждае от противовъздушна отбрана, логистика, боеприпаси и сигурни комуникации.

 

Сега членовете на Алианса се задължават да харчат 2% от БВП за отбрана, припомниха журналисти. Въпреки това на следващата среща на върха на НАТО те могат да повишат тази номинална цифра до 3%. Проблемът е, че тази цел е предназначена да гарантира, че Съединените щати ще запазят ангажимента си към НАТО. В противен случай европейските страни ще трябва да увеличат разходите за отбрана до 4,5% от БВП, според специалистите по планиране на отбраната.

 

Изданието обърна внимание на факта, че колкото по-близо са европейските страни до руската граница, толкова по-сериозно приемат заплахата. Например Полша ще увеличи разходите си за отбрана до 4,7% от БВП през 2025 г. Германия и Франция едва достигнаха 2% през 2024 г.

 

Много европейски държави ще се затруднят да изпълнят целта. Журналистите отбелязаха, че бюджетният дефицит на Франция е 6% от БВП, а публичният дълг е над 100%. Британското правителство също е силно задлъжняло и изпитва затруднения при генерирането на приходи. В същото време Германия, със съотношение дълг към БВП от малко над 60%, има фискално пространство да харчи много повече за отбрана.

Още от "Светът"

Forbes: Въоръжените сили на Украйна унищожават щаба на руските морски пехотинци в района на Курск

810-а бригада от руски морски пехотинци е силно изтощена в резултат на два месеца предимно неуспешни атаки срещу позициите на въоръжените сили на Украйна

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени