Фон дер Лайен: Трябва спешно да превъоръжим Европа

Тя допълни, че Европа също така трябва да покаже на САЩ, че е готова да защитава демокрацията

Урсула фон дер Лайен
Урсула фон дер Лайен Източник: Getty Images

"Трябва спешно да превъоръжим Европа". Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен след края на ключова среща на върха на няколко европейски страни плюс Канада, състояла се в Лондон и посветена на европейската сигурност и на войната в Украйна, предаде Франс прес.

 

Пред медиите председателката на ЕК, участвала във форума заедно с председателя на Европейския съвет Антонио Коща и с генералния секретар на НАТО Марк Рюте, заяви, че "един глобален план относно начина на превъоръжаване на Европа" ще бъде представен на специалната среща на върха на ЕС, посветена на темата за отбраната, която ще се състои на 6 март.

 

Фон дер Лайен подчерта необходимостта да се увеличат разходите за обрана за продължителен период от време. Европа спешно трябва да се превъоръжи, а на държавите членки трябва да се предостави фискално пространство, за да могат да осигурят те финансови средства за увеличаване на разходите за отбрана, заяви още Фон дер Лайен, цитирана от Ройтерс.

 

Тя допълни, че Европа също така трябва да покаже на САЩ, че е готова да защитава демокрацията. "След дълъг период на недостатъчни инвестиции сега е от изключителна важност  да се увеличат инвестициите в отбраната за продължителен период от време", изтъкна председателката на ЕК. "Държавите членки се нуждаят от повече фискално пространство, за да направят рязко увеличение на разходи за отбрана", отбеляза тя.

Още от "Светът"

Украински оператори на дронове "унищожиха" цяла американска бригада по време на учения в Германия

Украинските оператори на дронове са "унищожили" американските бронетранспортьори толкова бързо, че е трябвало да бъдат "възкресени", т.е. отново въведени в атаката, за да могат ученията да продължат

Прочетете повече прочетете повече

WSJ: Тръмп е бил готов да приключи войната с Иран и без ядрено споразумение

Според събеседниците на изданието всички опити на САЩ за бързо излизане от войната са се сблъскали с усложнения, когато Иран е поставил безкомпромисни искания за възобновяване на корабоплаването

Прочетете повече прочетете повече

Николай Младенов: Отхвърленият от Нетаняху план е "единственият път, по който трябва да се върви"

"Израел отхвърля 15-точковия документ", представен в края на юли от Съвета за мир на Тръмп, заяви в неделя Нетаняху по време на заседание на израелското правителство

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени