Франция и Гърция обявяват оръжейна сделка

Мицотакис подкрепи призива на Макрон за създаване на европейска армия

Еманюел Макрон и Кириакос Мицотакис
Еманюел Макрон и Кириакос Мицотакис Източник: Mononews

Франция и Гърция са готови да обявят във вторник сутринта оръжейна сделка, която ще задълбочи стратегическото им сътрудничество. Това съобщи гръцкият премиер Кириакос Мицотакис късно в понеделник, цитиран от АФП.

 

"Ние вървим към значително задълбочаване на стратегическото партньорство между Гърция и Франция, каза Мицотакис пред държавната телевизия ERT по време на посещение във френската столица Париж. Утре сутринта в Елисейския дворец ще има съвместно изявление с френския президент Еманюел Макрон, каза той.

 

Новата сделка може да включва продажба на фрегати Belharra и евентуално корвети Gowind според гръцки съобщения по-рано през деня, което би помогнало на френската отбранителна индустрия да се успокои от унизителната загуба на подводна поръчка за милиарди долари от Австралия.

 

Мицотакис подкрепи призива на Макрон за създаване на европейска армия. "Искането за европейска стратегическа автономия е абсолютно наложително, каза той пред ERT. Европа има задължението да може да действа автономно, ако желае, а Гърция и Франция ще бъдат на първа линия в такава инициатива.

 

Припомняме, че по-рано този месец, Франция потвърди в неделя, че Гърция ще закупи още шест от нейните изтребители "Рафал". С тях броят им достига общо 24. Доставката на първия самолет стана факт шест месеца, след като Гърция подписа договор с Франция на стойност 2,5 милиарда евро за закупуване на 18 бойни самолета "Рафал", 12 от които използвани.

Още от "Светът"

Най-малко 27 палестинци загинаха при израелски нападения в ивицата Газа тази сутрин, съобщи гражданската защита на анкла

Говорител на службата заяви, че ударите са били нанесени в ранните часове на днешния ден и са поразили предимно домове и бежански лагери.

Прочетете повече прочетете повече

Макрон: ЕС трябва да се подготви за ответни мерки срещу митата на Тръмп

Инструментът на ЕС срещу принудата (ACI) позволява на блока да отвърне на трети страни, които оказват икономически натиск върху страните членки на ЕС да променят политиките си и предлага широк обхват от мерки

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени