Г-7: Русия трябва да плати 486 млрд. долара обезщетение на Украйна

По време на първия ден от срещата лидерите на Г-7 колективно се съгласиха да предоставят на Киев заем от $50 млрд., който да бъде изплатен от приходите от замразени руски активи

Г-7
Г-7 Източник: Depositphotos

Белият дом публикува в петък най-новия проект на комюникето на Групата на седемте (Г-7), в което се подчертава, че приблизителните щети за Украйна по време на "специалната операция" на Русия в страната възлизат на $486 млрд. долара. 

 

"Русия трябва да прекрати незаконната си агресивна война и да плати за щетите, които е причинила на Украйна. Тези щети сега надхвърлят 486 милиарда щатски долара, според Световната банка. Не е в правото на Русия да решава дали и кога ще плати за щетите, които е причинила в Украйна. Задълженията на Русия, съгласно международното право, да плати за щетите, които причинява, са ясни и затова ние продължаваме да обмисляме всички възможни законни пътища, по които Русия трябва да изпълни тези задължения", се посочва в документа от срещата на Г-7.

 

В съвместното изявление на Г-7 също така се отбелязва, че страните от Групата на седемте "се ангажират да увеличат разходите за водената от Русия война, като надграждат всеобхватния пакет от санкции и икономически мерки, които вече са в сила".

 

По време на първия ден от срещата лидерите на Г-7 колективно се съгласиха да предоставят на Киев заем от $50 млрд., който да бъде изплатен от приходите от замразени руски активи.

Още от "Светът"

Американският Сенат прие законопроект за избягване на правителствена парализа, демократите се обърнаха срещу Чък Шумър

Сенатът прие законопроекта с 54 срещу 46 гласа и сега той отива за подпис в Белия дом, след като бяха отхвърлени четири предложения за поправки в него

Прочетете повече прочетете повече

Украинският ГЩ нарече "фалшива" информацията, че нейни части са обкръжени в Курска област

По-рано Тръмп написа в своята социална мрежа "Трут соушъл", че "настойчиво е поискал" от руския президент Владимир Путин "да пощади живота" на обкръжените украински военнослужещи

Прочетете повече прочетете повече

Съветничка на Тръмп заяви, че САЩ ще анулират договори с водещите световни медии

Миналия месец г-жа Лейк стана специален съветник на ААГМ - държавен орган на САЩ, който контролира редица медии, работещи в чужбина, включително "Гласът на Америка" и "Радио Свободна Европа/Радио Свобода"

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени