Ген. Залужни: Свалихме 10 от 10-те изстреляни от руснаците ракети "Кинжал"

Силите за противовъздушна отбрана са свалили и 62 от 73-те крилати ракети

Хиперзвукова ракета "Кинжал"
Хиперзвукова ракета "Кинжал" Източник: Scanpix

През нощта на 2 януари 2024 г. руснаците повториха масираната атака с помощта на различни видове средства за въздушно нападение, както направиха и на 29 декември 2023 г., заяви главнокомандващият ВСУ Валерий Залужни.

 

Ген. Валерий Залужни
Ген. Валерий Залужни Източник: ГЩ на ВСУ

"Бяха атакувани гражданска и критична инфраструктура, промишлени и военни обекти. Основното направление на удара е столицата на Украйна", написа той в официалния си канал в Telegram. Отбелязва се, че в първата вълна окупаторите са атакували с "Шахеди", пуснати от югоизток, които са били насочени към различни региони на Украйна.

 

 

Всичките 35 ударни дрона"Шахед-136/131" са били унищожени от противовъздушната отбрана. Тази сутрин руснаците са използвали стратегическа авиация - бомбардировачи Ту-95МС. Около 6:00 ч. 16 самолета навлязоха в стартовите линии и изстреляха най-малко 70 крилати ракети с въздушно базиране Х-101/X-555/X-55.

 

В 07:30 ч. са регистрирани изстрелвания на десет аеробалистични ракети Х-47M2 "Кинжал" от изтребители МиГ-31К. Руснаците са атакували и от морето с три крилати ракети "Калибър", а от север - с 12 ракети, които са летели по балистична траектория от типа "Искандер-М/С-300/С-400", уточнява "Украинская правда".

 

От тактически самолет Су-35 са използвани четири противорадарни ракети Х-31П. "Според предварителните резултати противникът е използвал 99 средства за въздушно нападение - ракети от различни типове", отбеляза Залужни.

 

По думите на главнокомандващия силите и средствата на ВВС в сътрудничество с частите на украинските отбранителни сили са унищожили 72 въздушни цели: 10 от общо 10 аеробалистични ракети Х-47M2 "Кинжал"; 59 от общо 70 крилати ракети Х-101 / Х-555; 3 от общо 3 крилати ракети "Калибър". Залужни благодари на бойците от противовъздушната отбрана за тяхната работа.

Още от "Светът"

Фридрих Мерц и Еманюел Макрон разкритикуваха Коща за опита за контакт с Владимир Путин

Допълнително напрежение предизвика фактът, че според някои дипломати няколко държави, включително Германия, са научили за разговорите с Москва едва от медиите

Прочетете повече прочетете повече

Двама мъже с китайско-британско гражданство са осъдени на 8 и 10 години затвор във Великобритания за шпионаж в полза на

Дейността на Вай и Юен беше изключително обезпокоителна, посочи командир Хелън Фланаган, ръководителка на полицейската служба за борба с тероризма в Лондон

Прочетете повече прочетете повече

ЕП към Северна Македония: впишете българите в конституцията, отворете архивите на УДБА и се пазете от "Сръбски свят"

ЕП отхвърли опита да бъде заличен текстът за втория протокол от Договора за добросъседство и общата история между Северна Македония и България

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени