Германия е готова да конфискува замразените активи на Русия, за да възстанови Украйна, ако свързаните с това правни проблеми бъдат решени и съюзниците на Берлин последват примера, пише Bloomberg, цитирайки служители, запознати с дискусиите в германското правителство. Това е поредната стъпка за скъсване с пагубната политика на Ангела Меркел "Путин-ферштейн" (Putin-Versteher, в превод от немски "някой, който разбира Путин").
Като цяло правителството на канцлера Олаф Шолц подкрепя искането на Киев за военни репарации, но все още не е обявило официална позиция. В същото време някои представители на управляващата коалиция са по-решителни от други, твърдят източниците. Така външният министър Аналена Бърбок настоява, че Русия трябва да компенсира щетите, нанесени на Украйна. Според нея като вариант трябва да се обмисли конфискацията поне на част от замразените активи.
Но финансовият министър Кристиан Линднер е по-предпазлив: той се тревожи, че конфискацията на активите на руската централна банка ще създаде опасен прецедент и ще доведе ЕС и неговите съюзници до правно блато. В същото време Шолц изисква всички действия на Германия да бъдат правно проверени и съгласувани със съюзниците.
През декември лидерите на ЕС обсъдиха няколко варианта за използване на замразени руски активи в подкрепа на Украйна и се съгласиха да търсят обща позиция по този въпрос със Съединените щати. Вместо пълна конфискация на замразените активи, може да е по-изгодно от правна гледна точка да се конфискуват активи на руски олигарси и тези, замесени в руски военни престъпления, казва източникът. Но, каза той, подобни случаи могат да отнемат години съдебни спорове и да сведат цялата инициатива до символичен жест.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обеща, че ЕС ще "намери законни начини" да конфискува руски активи, за да помогне за финансирането на възстановяването на Украйна. За целта може да се създаде и специална структура, която да управлява руски активи за инвестиции в Украйна.
В Съединените щати представители на Конгреса настояха администрацията на президента Джо Байдън да обмисли конфискуването на руски активи чрез приемането на специално законодателство. Но Белият дом досега се съпротивляваше на подобни искания, страхувайки се, че други централни банки в света ще спрат да пласират средства в Съединените щати. Общо страните от ЕС и Г-7 са замразили около $311 милиарда в резервите на Руската централна банка.
ЕС блокира и активи на руски олигарси в размер на около 19 млрд. евро. В момента активите са в неизвестност и не могат да бъдат конфискувани. Кремъл нарече замразяването на руски активи незаконно и обеща, че ще се бори с всякакви опити за използването им. "Говорим за международен акт на кражба в нарушение на всичко", каза прессекретарят на президента на Руската федерация Дмитрий Песков в края на октомври.