
Около 2300 души са починали в 12 европейски града по време на интензивната гореща вълна в края на юни, сочи анализ на учени от Imperial College London и Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина, цитиран от Ройтерс. Анализът обхваща 10-дневния период до 2 юли, когато части от Западна Европа преживяха екстремни горещини с температури над 40°C в Испания и горски пожари във Франция. Най-малко 1500 от смъртните случаи са свързани с климатичните промени, които според учените са направили жегите значително по-силни и опасни.
"Климатичните промени направиха времето значително по-горещо, отколкото би било, което от своя страна го прави много по-опасно", каза д-р Бен Кларк, изследовател в Импириъл Колидж Лондон. Проучването обхвана 12 града, включително Барселона, Мадрид, Лондон и Милано, където според изследователите изменението на климата е повишило температурите по време на горещи вълни с до 4 градуса по Целзий.
Изследователите са използвали епидемиологични модели и исторически данни, за да оценят броя на жертвите, като са включили и случаи, при които жегата е влошила вече съществуващи здравословни състояния. Повечето смъртни случаи, причинени от топлинен стрес, не се отчитат официално, подчертават авторите.
Същевременно, по данни на европейската служба "Коперник", юни 2025 г. е бил третият най-горещ в световен мащаб, а Западна Европа е преживяла най-топлия юни в историята. Много райони са били изложени на "много силен топлинен стрес" - усещане за температура от поне 38°C.
"В един затоплящ се свят, топлинните вълни вероятно ще станат по-чести, по-интензивни и ще засегнат повече хора в цяла Европа", каза Саманта Бърджис, стратегически ръководител на "Коперник" за климата.
През 2023 г. изследователи изчислиха, че до 61 000 души са починали по време на горещините в Европа през 2022 г., като подчертаха недостатъчната подготовка на страните за подобни климатични екстреми.
Натрупването на емисии на парникови газове в атмосферата - които идват предимно от изгарянето на изкопаеми горива - означава, че средната температура на планетата се е повишила с течение на времето. Това повишаване на базовите температури означава, че когато настъпи гореща вълна, температурите могат да достигнат по-високи пикове, предупреждават учените.