"Готвачът на Путин" Пригожин май пробва военен преврат в Русия

В канали в Telegram се съобщава за сражения на някои "тилови лагери" на наемниците с руската армия

Евгений Пригожин
Евгений Пригожин Източник: ТАСС

Ръководителят на частната армия "Вагнер" обвини министъра на отбраната в нанасяне на артилерийски и въздушни удари по неговите части и с думите "тази гад трябва да бъде спряна" обяви началото на "поход за справедливост" и изрично уточни, че "това не е военен преврат".

 

"Извършен е ракетен удар по лагерите на ЧВК Вагнер. Жертвите са много. Според очевидци ударът е бил нанесен от военните на руското министерство на отбраната ", каза Пригожин.

 

Според него "огромен брой бойци са загинали" и в близко бъдеще ЧВК "Вагнер" ще реши "как да отговори на това зверство", пишат руски медии.

 

"Бяхме жестоко измамени и се опитаха да ни лишат от възможността да защитим домовете си. Бяхме готови да направим отстъпки пред Министерството на отбраната, да предадем оръжията си, да намерим решение как да продължим да защитаваме страната. Но тези измети не се успокоиха. Днес, като видяха, че не сме разбити, те нанесоха ракетни удари по тиловите ни лагери", каза Пригожин. 

 

 

ФСБ е започнала разследване срещу Пригожин заради призив към въоръжен метеж, съобщи ТАСС. Руски медии съобщават, че в Южна Русия частите на вътрешните войски Росгвардия са в повишена готовност, както и структурите на контраразузнаването ФСБ и на министерството на вътрешните работи.


В канали в Telegram се съобщава за сражения на някои "тилови лагери" на наемниците с руската армия. Прессекретарят на Путин Дмитрий Песков заяви, че Владимир Путин е уведомен "за ситуацията" и се "взимат съответните мерки". Достъпът до целия кремълски комплекс е блокиран.

 

"Сред администрацията на президента цари паника, там не изключват сценарии за началото на гражданска война", заявява източник на сайта "Важни истории", близък до Кремъл, цитиран от УНИАН.

 

От Министерството на отбраната определиха думите на Пригожин като провокация, а в Националния антитерористичен център казаха, че обвиненията му нямат никакви основания. "Във връзка с тези изявления Федералната служба за сигурност заведе наказателно дело по повод призив към въоръжен метеж. Настояваме незабавно да бъдат прекратени противозаконните действия", се казва в съобщението.

 

Още от "Светът"

WSJ: Тръмп е бил готов да приключи войната с Иран и без ядрено споразумение

Според събеседниците на изданието всички опити на САЩ за бързо излизане от войната са се сблъскали с усложнения, когато Иран е поставил безкомпромисни искания за възобновяване на корабоплаването

Прочетете повече прочетете повече

Николай Младенов: Отхвърленият от Нетаняху план е "единственият път, по който трябва да се върви"

"Израел отхвърля 15-точковия документ", представен в края на юли от Съвета за мир на Тръмп, заяви в неделя Нетаняху по време на заседание на израелското правителство

Прочетете повече прочетете повече

Съдът спря строежа на балната зала в Белия дом. Тръмп заяви, че решението било национален позор

Съдиите от апелативния съд взеха решение с два гласа "за" срещу един "против", че администрацията не е успяла да докаже, че Конгресът на САЩ е предоставил на Тръмп или на Националната служба за парковете правомощията да започнат такъв строителен проект

Прочетете повече прочетете повече

Пентагонът отне достъпа на бившия министър на военновъздушните сили Франк Кендъл до класифицирана информация

Министерството на отбраната се основа на твърдението си, че Кендъл е разкрил секретна информация пред медиите за възможностите на президентския самолет "Еър Форс 1"

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени