"Гугъл" слага край на програмите си за насърчаване на многообразието при набиране на персонал

По същия начин постъпиха и "Дисни", "Макдоналдс", "Форд", "Мета" и много други големи американски компании

Google
Google Източник: Zonanews

Следвайки стъпките на "Дисни", "Макдоналдс", "Форд", "Мета" и много други големи американски компании, "Алфабет", компанията майка на "Гугъл", сложи край програмите си за насърчаване на многообразието при набиране на персонал, като по този начин се съобрази с политиката на Доналд Тръмп, предаде АФП.

 

Технологичният гигант публикува годишния си доклад за инвеститорите и следното изречение, присъстващо от 2021 г., изчезна: "В "Алфабет" се ангажираме да вземаме предвид многообразието, равенството и приобщаването във всичко, което правим, и да развиваме работна сила, която е представителна за потребителите, които обслужваме".

 

При запитване от страна на АФП "Гугъл" потвърди, че вече няма цели за наемане на служители, свързани с представителството на различни групи хора. Програмите за многообразие, равнопоставеност и приобщаване (DEI), наследство от движението за граждански права през 60-те години на миналия век в САЩ, имат за цел да насърчават равните възможности, като вземат предвид критерии като етнически произход, пол, увреждания, сексуална ориентация и минала военна служба, особено в процеса на набиране на персонал, посочва АФП.

 

Но тези понятия от години разгневяват американската десница, а избирането на Доналд Тръмп развърза езиците дори в Силициевата долина. В средата на януари в един консервативен подкаст шефът на "Мета" Марк Зукърбърг заяви: "Мисля, че голяма част от нашето общество е станало (...) кастрирано, в известен смисъл, или осакатено".

 

В първия си ден след завръщането си в Белия дом президентът подписа указ, с който обяви за "незаконни" програмите и политиките за многообразие, финансирани с федерални средства. "Ние се ангажираме да създадем работно място, където всички наши служители могат да успеят и да се радват на равни възможности", коментира говорител на "Гугъл".

 

Американските компании, които промениха правилата си през последните две години, се мотивират с решението на Върховния съд от 2023 г., което слага край на т.нар. позитивна дискриминация при приема в университетите.


Източник: БТА

Още от "Светът"

Френският премиер Байру оцеля при два вота на недоверие

Дефицитът на Франция достигна 6,1% през 2024 г., най-лошият резултат сред страните от Европейския съюз, с изключение на Румъния, далеч над лимита от 3%, който е разрешен от правилата на Европейския съюз

Прочетете повече прочетете повече

Доналд Тръмп подписа указ срещу участието на биологични мъже в женските спортове

Проучванията на общественото мнение показват, че мнозинството от американците са против трансджендърите да се състезават в спортове, които съответстват на тяхната полова идентичност

Прочетете повече прочетете повече

Ройтерс: Новите сирийски власти предложиха на Турция да разположи военни бази в страната вместо Русия

Говорител на ръководителя на преходното правителство заяви пред Ройтерс, че новата власт в Сирия ще обсъди "обучението от Турция на новата сирийска армия"

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени