И 19-те лидери от Г-20 унижиха Лавров - оставили го да си говори сам

Сергей Лавров, пратен в Индонезия от Кремъл да представлява Русия вместо Владимир Путин, е останал в залата по време на обръщението на Зеленски. В отговор всички лидери на останалите 19 страни от групата са останали в залата при неговата реч

Владимир Путин и Сергей Лавров
Владимир Путин и Сергей Лавров Източник: Дмитрий Азаров/Коммерсантъ

Президентът на Украйна Володимир Зеленски призова вчера световните лидери да не предлагат на неговата страна мирно споразумение, което да накърни териториалната ѝ цялост и независимост от Русия, пише днес "Политико". Американското издание подчертава, че във видеообръщението си Зеленски се е обърнал към аудиторията на остров Бали в Индонезия с думите "Драга Г-19", а не "Г-20" – групата на двайсетте най-големи икономики, в която официално членува и Русия.

 

В речта си украинският президент сравни освобождаването на град Херсон от руските нашественици с дебаркирането на съюзническите войски в Нормандия през юни 1944 г., което преобръща хода на Втората световна война, посочва "Политико", предаде БТА.

 

Изданието припомня новината от вчера, че шефовете на външното разузнаване на САЩ и Русия са се срещнали в Турция и отбелязва, благодарността, изказана от Зеленски към Китай и други държави, осъдили заплахите на Русия да използва ядрено оръжие.

 

"Блумбърг" привлича вниманието върху два факта. Първо, че руският външен министър Сергей Лавров, пратен в Индонезия от Кремъл да представлява Русия вместо Владимир Путин, е останал в залата по време на обръщението на Зеленски. И второ, че в отговор всички лидери на останалите 19 страни от групата са останали в залата, докато Лавров е произнасял своето слово, в което е обвинил Зеленски, че поучава Русия.

 

Лондонският в. "Дейли телеграф" цитира думи на британския премиер Риши Сунак, че Обединеното кралство ще помогне на Украйна да победи във войната, за да е във "възможно най-силна позиция" при бъдещи мирни преговори с Русия. По думите на Сунак решението дали да има преговори трябва да бъде взето от украинците, пише вестникът и припомня за съобщенията, че САЩ оказват натиск за примирие.

 

"Телеграф" цитира изявление в същия дух, направено вчера в Нидерландия от генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Според него "Русия може да спре тази война още утре", но решението за мирни преговори трябва да бъде взето в Киев, а не "в някоя от столиците от НАТО". Така че трябва да помогнем на Украйна да подсили капацитета си, заключава той.

В. "Гардиън" синтезира каква е "украинската формула за мир", произтичаща от думите на Зеленски пред Г-20: Русия признава териториалната цялост на Украйна, изтегля войските си от украинската територия и плаща обезщетения за нанесените щети.


Според "Файненшъл таймс", който се позовава на два източника от Бали, делегациите са одобрили проект за съвместно комюнике, в което се обявява за недопустимо използването на ядрено оръжие и се отхвърля "ерата на войната". Текстът бил съгласуван снощи след спорове между западни представители и тези на Русия и Китай, а днес, във втория ден на форума, ще бъде одобрен официално, твърди вестникът. Езикът на документа "представлява голяма дипломатическа победа за нас", коментира пред изданието един западен представител.

 

Западните съюзници гледат на Украйна като на полигон за изпитания на оръжия, извежда в заглавие "Ню Йорк таймс". Преди три месеца, докато украинските войски се опитваха да напредват на юг, военното командване в Киев тихомълком разположи на бойното поле ново, усъвършенствано оръжие, пише вестникът. Това не е ракетна установка, оръдие или някакъв друг вид тежко оръжие, доставено от западните съюзници. Всъщност това е информационната система "Делта", която онлайн и в реално време предоставя на военни командири, цивилни ръководители и други посветени лица възможност да проследяват и споделят ключово важни подробности за руските сили.

 

Софтуерът, разработен в координация със страни от НАТО, не е бил изпробван в бойни условия, отбелязва нюйоркският вестник. Но когато украинците започват контраофанзивата си в Херсонската област, те са се възползвали от "Делта" и мощните оръжия, доставени от Запада, за да изтласкат руснаците от градове и села, дотогава под окупация от месеци. И голямата награда дойде в петък – изтеглянето на руските сили от град Херсон, посочва "Ню Йорк таймс".

 

Според изданието освен "Делта" в Украйна се изпробват и други модерни средства за промяна на хода на бойните действия. Сред тях има плавателни съдове с дистанционно управление, оръжия за бой с дронове "Скай уайпърс" и подобрена версия на германска система за противовъздушна отбрана (ПВО), която още не е тествана от Бундесвера.

Още от "Светът"

Последни новини

Най-четени