Бреговата охрана на Тайван подозира, че кораб е причинил щети на подводен комуникационен кабел през уикенда, но лошите метеорологични условия досега възпрепятстват разследването и качването на борда на плавателния съд, предава Ройтерс.
Според бреговата охрана, кораб, регистриран както в Камерун, така и в Танзания, е заподозрян за повредата на кабела, която се е случила североизточно от острова. В събота властите посочиха кораба като вероятен извършител, но до късно в понеделник лошото време възпрепятства проверката, докато плавателният съд продължи пътя си към Пусан, Южна Корея.
Властите съобщиха, че екипажът на кораба се състои от седем китайски граждани, а собственикът, чието име не се разкрива, е базиран в Хонконг. "Като се вземат предвид случаите на повредени подводни кабели в Балтийско море през миналата година и като се анализират историческите маршрути на плавателния съд, не може да се потвърди реалното му намерение", заявиха от бреговата охрана. Това сравнение припомня подобни инциденти в Балтийско море, за които държави от региона изразиха притеснения след руската инвазия в Украйна през 2022 г.
Министерството на цифровите технологии на Тайван потвърди, че комуникационните услуги не са засегнати от повредения кабел, който се очаква да бъде поправен до 3 февруари. В изявление министерството подчерта, че Тайван разполага с алтернативни комуникационни решения, включително сателити, за справяне с извънредни ситуации, ако международните кабели бъдат прекъснати.
Инцидентът напомня за подобен случай през 2023 г., когато подводни кабели, свързващи тайванските острови Матсу близо до китайския бряг, бяха прекъснати, оставяйки 14 000 жители без интернет. Разследванията тогава показаха, че китайски риболовен кораб и товарен съд са отговорни за щетите, макар че няма доказателства за умишлено увреждане.
Висш тайвански служител в сферата на сигурността заяви пред Ройтерс, че Тайван е поискал съдействие от Южна Корея за разследването на кораба. До момента бреговата охрана на Южна Корея не е отговорила на искането.