Индия атакува Пакистан с ракети и изтребители

Пакистан определи атаката като "акт на война"

Индия атакува Пакистан с ракети и самолети
Индия атакува Пакистан с ракети и самолети Източник: AP

 

Индия нанесе военни удари по цели в Пакистан, съобщиха и двете страни в сряда, като пакистанската армия твърди, че е свалила най-малко два самолета на индийските военновъздушни сили, предава CNN. Това е голяма ескалация между двете ядрени сили. Ракетните удари на Индия са били насочени към "терористична инфраструктура" в гъсто населената пакистанска провинция Пенджаб и администрираната от Пакистан част от Кашмир. 

 

Атаката на Индия идва повече от две седмици след терористично нападение в Пахалгам, Кашмир, при което загинаха 26 души – предимно индийски туристи. Делхи обвини Пакистан за убийството им.

 

Пакистанската армия обяви, че е свалила най-малко два самолета на индийските военновъздушни сили. Двете страни се обстрелват с артилерия през границата, а журналист на CNN в администрирания от Пакистан Кашмир е чул множество силни експлозии. 

 

Свидетели в най-големия град на администрираната от Индия част от Кашмир, Сринагар, казаха пред CNN, че взрив, чиято причина засега е неизвестна, е разтърсил града. 

 

Държавният департамент на САЩ обяви, че "следи отблизо" ескалацията на конфликта между двете държави, които са водили три войни за Кашмир от обявяването на независимостта си от Великобритания през 1947 г.

 

"Нашите действия са целенасочени, премерени и неескалиращи по природа", коментира индийското министерство на отбраната ударите по цели в Пакистан, които са били в отговор на нападението в Пахалгам."Никакви пакистански военни съоръжения не са били обект на атака. Индия е демонстрирала значителна сдържаност при избора на цели и метода на поразяването им", добавят от индийското министерство на отбраната.

 

Пакистан пък обяви, че индийската атаката е навредила предимно на цивилни – убивайки най-малко осем души, включително дете, и ранявайки най-малко дузина други, като броят на жертвите расте.

 

Премиерът на Пакистан Шехбаз Шариф заяви, че страната има право да отвърне на това, което той определи като "акт на война", добавяйки, че ще "даде подобаващ отговор". 

 

Пакистански военни източници съобщиха пред CNN, че индийски удари е имало в Котли, Източен Ахмадпур, Музафарабад, Баг и Муридке.

 

Индийските военни заявиха, че са поразили девет цели. "Справедливостта възтържествува", обяви индийската армия в X, добавяйки "Джай Хинд!" (Победа за Индия, бел. ред.)

 

Индия е информирала за ударите Съединените щати, Обединеното кралство, Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и Русия.

 

Пакистан обяви, че затваря въздушното си пространство в следващите 48 часа и обеща, че ще "отговори на непровокираната агресия от страна на Индия".

Още от "Светът"

САЩ планират разполагане на военни в южната част на Карибско море с цел борба с наркокартелите

Президентът Доналд Тръмп иска да използва военните сили, за да преследва латиноамериканските наркокартели, които са определени като глобални терористични организации

Прочетете повече прочетете повече

WSJ: Европейските лидери описаха "червените линии" пред Тръмп. Украинската делегация "избухна в аплодисменти"

Позовавайки се на думите на двама участници в срещата, изданието отбелязва, че американският лидер се е съгласил на срещата в петък, 15 август, да не се обсъждат териториални въпроси, а да се търси незабавно прекратяване на огъня

Прочетете повече прочетете повече

Мелания Тръмп изисква от Хънтър Байдън да оттегли "изключително неприличните" си коментари за Епстийн и заплаши да го съ

Байдън направи коментарите за Епстийн по време на обширно интервю, в което се нахвърли върху "елитите" и други лица в Демократическата партия, за които твърди, че са подкопали позициите на баща му

Прочетете повече прочетете повече

Полски прокурори повдигнаха обвинение на 6 души заради саботаж, извършен по поръчка на руските и беларуските тайни служб

Действията на чуждестранните тайни служби имат за цел да предизвикат обществено безпокойство и да създадат усещане за безпомощност сред властите чрез саботаж и подривна дейност

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени