Иран и Китай със стратегически договор за 25-годишно сътрудничество

Договорът предвижда сътрудничество по стратегически, политически и икономически въпроси

Иран и Китай със стратегически договор за 25-годишно сътрудничество
Иран и Китай със стратегически договор за 25-годишно сътрудничество Източник: Irna.ir

Външните министри на Иран и Китай Мохамад Джавад Зариф и Ван Ий подписаха в Техеран 25-годишен договор за стратегическо и търговско сътрудничество, който се обсъждаше от няколко години, предадоха световните информационни агенции, цитирани от БНР. Предложението за това споразумение беше направил китайският президент Си Цзинпин по време на посещение в Иран преди пет години. Тогава Техеран и Пекин се договориха да изработят пътна карта за реципрочни инвестиции в сферите на транспорта, пристанищата, енергетиката, индустрията и услугите. Документът, определян като "пълна пътна карта", съдържа политически, стратегически и икономически клаузи, заяви по-рано говорителят на иранското външно министерство Саид Хатибзаде. Засега не са известни подробности за съдържанието на договора.

Последните подробности по него са били уточнени днес по време на срещата между Ван Ий и Али Лариджани, съветник на иранския върховен лидер Али Хаменей, който е също така специален представител на Ислямска република Иран за стратегическите отношения с Китайската народна република, съобщи официалната агенция Ирна.

 

Подписването на този договор показва, че Техеран дава приоритет на отношенията със страните от Изтока, което за Иран са Китай, двете Кореи, Индия, Япония и Русия, отбелязва Франс прес. Това следва насоките на Хаменей, дадени през 2018 г. и означава скъсване с един от популярните лозунги на Ислямската революция през 1979 г.: "Нито Запад, нито Изток, Ислямска република!". Проектът за подписания днес договор датира още от посещението на китайския президент Си Цзинпин в Техеран през януари 2016 година. Тогава той и иранския му колега Хасан Рохани решиха да подобрят двустранните връзки.

Освен с Лариджани, Ван Ий се срещна и с иранския президент Хасан Рохани, съобщава ТАСС. В разговора си двамата политици са обсъдили двустранните отношения.

Още от "Светът"

Още две системи "Пейтриът" са разположени за защита на украинските градове и критична инфраструктура

Министерството на отбраната отбелязва, че Patriot е способен да поразява широк спектър от въздушни цели, особено аеродинамични и балистични, включително високоскоростни

Прочетете повече прочетете повече

САЩ съобщиха за нови удари по плавателни съдове, превозващи наркотици, бяха убити още петима трафиканти

САЩ бяха нанесли във вторник удари по три плавателни съда в международни води по подозрения в превоз на наркотици, обяви по-рано вчера Южното командване на американската армия

Прочетете повече прочетете повече

Фон дер Лайен: Поздравления, България! Може да се гордеете с постигнатото!

Еврото ще донесе ползи за българския народ, като улесни плащанията и пътуванията. То ще даде нови възможности за българския бизнес и допълнително ще подсили гласа на България в Европа

Прочетете повече прочетете повече

"Добре дошла, България" грейна върху сградата на ЕЦБ във Франкфурт

Светлинното шоу ще бъде прожектирано върху стъклената фасада на седалището на ЕЦБ във Франкфурт, където всяка вечер в продължение на десет дни ще бъде изписано приветствието към страната ни

Прочетете повече прочетете повече

ЕС предупреди Китай за военните учения около Тайван

Припомняме, че Китай изстреля ракети в морските пространства северно и южно от Тайван и разположи нови десантни кораби, бомбардировачи и разрушители във втория ден на най-мащабните си военни учения досега

Прочетете повече прочетете повече

САЩ отмениха санкциите си срещу бившата заместник-председателка на "Сбербанк" Александра Бурико

Бурико бе сред членовете на борда на директорите на "Сбербанк", които напуснаха финансовата институция малко след началото на руската инвазия в Украйна през 2022 г.

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени