Иран купи китайски системи за противовъздушна отбрана след провала на руските С-300

В края на юни бе съобщено също, че Техеран е решил да закупи от Пекин изтребители Chengdu J-10C вместо руските Су-35

Ракетни системи С-300
Ракетни системи С-300 Източник: Warfiles

Иран е закупил от Китай пратка зенитно-ракетни системи (ЗРК), за да възстанови системата за противовъздушна отбрана (ПВО), която беше значително повредена от Израел по време на 12-дневната война, съобщиха източници на Middle East Eye. Арабски служител, запознат с разузнавателната информация, разкри, че трансферът на оръжия е осъществен след 24 юни, когато враждуващите страни подписаха примирие. Не е известно колко и какви комплекси е получил Иран, но се твърди, че е платил на Китай за тях с петрол. Друг източник добави, че арабските съюзници на САЩ са били наясно със случващото се и са информирали Вашингтон.

 

Преди това Иран използваше предимно руски ЗРК С-300 "Фаворит" за защита на небето. Неотдавнашната война обаче показа тяхната неефективност. Доставените на Израел американски изтребители F-35, F-16 и F-15 хвърлиха управляеми бомби върху иранските ядрени съоръжения, които прелетяха 50 км и навлязоха в зоната за прихващане, но ЗРК сработиха само в една от базите. В останалите военните дори не са знаели какво се случва.

 

Съобщава се, че Израел е предшествал бомбардировките с масирана кибератака и е успял да деактивира комуникациите между частите за противовъздушна отбрана, както и мобилните телефони, радиостанциите и пейджърите. В резултат на това ВВС не са загубили нито един от своите 200 самолета. Като цяло С-300 има ограничени възможности да сваля най-новите "стелт" изтребители F-35.

 

През 2016 г. Иран закупи партида руски ЗРК С-300ПМУ-1. Ислямската република планираше да ги използва за защита на ядрени съоръжения, включително атомната електроцентрала в Бушер, построена от Росатом. Според руското министерство на отбраната С-300 са способни да поразяват самолети и безпилотни летателни апарати, както и да свалят крилати и балистични ракети. Комплексите са предназначени за защита на големи промишлени и административни обекти, военни бази и центрове за управление от удари с вражески средства за въздушно и космическо нападение. Въпреки това още през април 2024 г. Израел успя да унищожи първия комплекс С-300 в авиобазата Исфахан със свръхзвукови ракети "въздух-земя" в отговор на масиран ирански удар.

 

Освен това Ислямската република разполага със собствени батерии, като "Хордад" и "Бавар-373". През 2010 г. бе съобщено, че Иран е получил от Китай зенитно-ракетни системи HQ9.


В края на юни бе съобщено също, че Техеран е решил да закупи от Пекин изтребители Chengdu J-10C вместо руските Су-35. Според Military Balance преди началото на военните действия иранските военновъздушни сили са разполагали с около 150 изтребителя, предимно остарели модели американско производство, които страната е получила преди ислямската революция.

 

Сред тях са F-4 Phantom II (64 броя), F-5E/F Tiger II (35 броя) и F-14A Tomcat (41 броя). На въоръжение все още са и 18 самолета МиГ-29А/УБ, доставени в края на 80-те и началото на 90-те години на ХХ век, но повечето от тях са загубили боеспособност поради липса на резервни части и трудност при поддръжката.

 

След 12-дневната война с Израел, чийто край бе сложен с присъединяването на САЩ към бомбардировките, военновъздушните сили на Ислямската република загубиха до 30 % от бойните си самолети, съобщи иранската информационна агенция Tasnim.

Още от "Светът"

Тръмп се срещна с Нетаняху в търсене на споразумение за спиране на войната в Газа

Нетаняху отново изключи възможността за създаване на пълноценна палестинска държава, като заяви, че Израел "завинаги" ще запази контрола си върху сигурността в ивицата Газа

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени