Истински съюзници - Полша изпрати на Украйна "много голям" брой танкове

През април полският министър-председател Матеуш Моравецки за първи път призна, че Полша изпраща танкове в Украйна

Танк Т-72
Танк Т-72 Източник: Twitter

Полша е изпратила "много голям брой" танкове в Украйна, заяви полският президент Анджей Дуда, цитиран от BBC. По време на Световния икономически форум в Давос Дуда заяви, че трансферът е намалил отбранителните способности на Полша. "Разчитаме на подкрепата на общността, каквато е НАТО, разчитаме на подкрепата на САЩ, а също и на Германия", каза той.

 

През април полският министър-председател Матеуш Моравецки за първи път призна, че Полша изпраща танкове в Украйна. Подробности не бяха оповестени, но според съобщения в медиите те са доставяли танкове Т-72 от съветската епоха. 

 

Вероятно става дума за 200 танка - брой, който беше посочен в информация от края на април на полското национално радио. По телевизия Украйна 24 военни експерти разкриха, че предоставените от Варшава на Киев съветски танкове Т-72 нямат нищо общо със старите си предшественици, защото са били основно модернизирани и снабдени с западна електроника, системи за управление на огъня и т.н., които са ги превърнали в едно ефективно оръжие.

 

Президентът Дуда заяви, че в момента полската армия използва много германски танкове Leopard 2. "Ако получим подкрепа от нашите германски съюзници с партида танкове, които да заменят тези, които дадохме на Украйна, ще бъдем много благодарни. Имахме такова обещание, чуваме, че Германия не желае да изпълни това обещание, това е голямо разочарование за нас", каза Дуда.

Още от "Светът"

Париж, Лондон и Киев подписаха съвместна декларация за намерения за бъдещо разполагане на многонационални сили в Украйна

Френският премиер Еманюел Макрон заяви, че тези гаранции за сигурност гарантират, че Украйна няма да бъде принудена да капитулира, а всяко мирно споразумение няма да бъде нарушено в бъдеще

Прочетете повече прочетете повече

Тръмп поиска Венецуела да наложи петролно ембарго срещу "врагове на Съединените щати" и заяви готовността си да изпрати

Американските власти очакват новият венецуелски лидер да улесни провеждането на свободни избори в страната и след това да се оттегли

Прочетете повече прочетете повече

Над 25 хиляди домакинства в Берлин все още са без ток, четири дни след атака срещу електропреносната мрежа

В отворено писмо, публикувано в неделя онлайн, лявата екстремистка група Vulkangruppe (Вулканична група) заяви, че успешно е саботирала газовата електроцентрала в Лихтерфелде

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени