Руски официални лица насърчават информационна операция, която лъжливо представя руската война в Украйна като екзистенциална за по-нататъшното съществуване на Руската федерация. Това се посочва в ежедневния доклад на Института за изследване на войната (ISW).
В интервю за телевизионния канал "Россия-1" на 26 февруари руският президент Владимир Путин предупреди, че не знае дали "такава етническа група като руския народ може да оцелее във вида, в който съществува днес", ако Западът успее да "унищожи Руската федерация и да установи контрол над нейните фрагменти".
Путин обвини колективния Запад, че вече има планове, "написани на хартия", за унищожаването на Руската федерация в сегашния ѝ вид.
Путин също така отбеляза, че Русия е трябвало да преустанови участието си в договора СТАРТ, за да гарантира стратегическата си стабилност и сигурност пред лицето на съгласуваните усилия на Запада да използва СТАРТ, за да осакати стратегическите перспективи на Русия.
Путин започна да създава условия за продължаването на тази информационна операция с речта си пред Федералното събрание на 21 февруари, в която обвини колективния Запад, че използва войната в Украйна, за да застраши съществуването на Руската федерация.
Заместник-председателят на руския Съвет за сигурност Дмитрий Медведев се позова на подобни екзистенциални настроения в есе, озаглавено "Точки, от които няма връщане", публикувано на 27 февруари, в което обвини Запада, че подклажда настоящата ситуация в Украйна от времето на разпадането на Съветския съюз, и заключи, че "спокойната сила на нашата велика страна и авторитетът на нейните партньори са ключът към запазването на бъдещето на целия свят".
Руските официални лица продължават да провеждат информационни операции в опит да възпрат западните страни да предоставят военна помощ на Украйна. Руският министър на отбраната Сергей Шойгу заяви по време на телевизионно интервю за "Россия-1" на 26 февруари, че видовете оръжия, които Западът реши да предостави на Украйна, ще определят колко далеч ще трябва да стигнат руските войски, за да "изтласкат заплахата" от руските граници.
Подобно изявление направи и Путин в обръщението си към Федералното събрание на 21 февруари. Тези изявления вероятно имат за цел да възпрат Запада от предоставянето на системи с далечен обсег на действие на Украйна, като предполагат, че предоставянето на такива системи ще удължи войната, като "принуди" Русия да завземе повече украинска територия, за да бъде "в безопасност". ISW и преди е съобщавал за съгласувани руски информационни операции, целящи да обезкуражат западната военна помощ за Украйна.
Украински военни служители продължават да отговарят на опасенията на Запада относно възможностите на страната за освобождаване на народа и земята си и предполагат, че украинските сили се подготвят за пролетно контранастъпление в Южна Украйна.
На 26 февруари украинският заместник-началник на Главното управление на военното разузнаване (ГУР) Вадим Скибицки заяви, че украинските сили ще бъдат готови за контранастъпление през пролетта на 2023 г. и че една от украинските стратегически цели е да се раздели руската фронтова линия между Крим и континентална Русия.
Скибицки отбеляза, че доставката на западна военна помощ е един от решаващите фактори за определяне на времето на украинската контраофанзива.