
Русия разширява военната си инфраструктура по границата си с Финландия и складира нови танкове, вероятно в подготовка за бъдеща агресия срещу НАТО. За това предупреждава Институтът за изследване на войната (ISW).
На 27 април вестник "Уолстрийт джърнъл" (WSJ) съобщи, позовавайки се на западни военни и разузнавателни служители, че Русия разширява военните си бази край Петрозаводск, Република Карелия, и модернизира железопътни линии и друга инфраструктура по западната граница на Русия с НАТО.
WSJ съобщава, че Кремъл планира да създаде нов щаб на армията край Петрозаводск през следващите няколко години и че Русия интегрира пътните и железопътните артерии в Московския военен окръг (МВО) с инфраструктурата в Беларус.
Източници заявиха, че през следващите години Русия възнамерява да сформира нови дивизии на базата на съществуващите бригади в Ленинградския военен окръг (ЛВО) и че строи нови казарми и полигони и модернизира складове и железопътни линии край Петрозаводск, за да посрещне бъдещия приток на личен състав.
Високопоставен финландски военен служител заяви, че Русия не изпраща "почти никакви" от новопроизведените си танкове на фронтовата линия в Украйна, а складира танкове за "по-късна употреба".
ISW по-рано оцени, че възстановяването на Московския и Ленинградски военни окръзи в Русия е част от дългосрочни усилия за преструктуриране с цел подготовка за потенциална бъдеща широкомащабна конвенционална война срещу НАТО.
Руските власти се подготвят и за актуализиране на Стратегията за национална сигурност на Русия, която вероятно ще отрази по-големите териториални амбиции на руския диктатор Владимир Путин в Европа и продължаващите усилия за оправдаване на бъдеща агресия срещу НАТО.
Секретарят на руския Съвет за сигурност Сергей Шойгу заяви в интервю за кремълската информационна служба ТАСС, публикувано на 24 април, че Русия се готви да актуализира своята Стратегия за национална сигурност, за да отчете новите проблеми и заплахи, пред които е изправена.
Шойгу твърди, че актуализираната Стратегия за национална сигурност на Русия трябва да отчита "кризата" на европейската сигурност, формирането на нов глобален ред и предизвикателствата, които променящият се свят отправя към Русия. Шойгу заяви, че руската стратегия за национална сигурност определя "дългосрочните, стратегически цели" на Русия и "основните инструменти" за постигането на тези цели.