Санкциите срещу Русия, съчетани с широко разпространената корупция, недостига на работна ръка, цената на войната в Украйна и неефективността на отбранителната индустрия, подкопават способността на РФ едновременно да осигурява ефективната работа на отбранителния сектор и да поддържа икономическа стабилност. Това пишат в ежедневния си доклад аналитиците от вашингтонския Институт за изследване на войната (ISW).
Те припомнят, че Русия е похарчила повече от $200 млрд. за войната в Украйна и е претърпяла най-малко 700 хиляди войници убити и ранени от февруари 2022 г., като последните загуби са средно 1000 войници на ден.
Украинският център за противодействие на дезинформацията съобщи на 9 декември, че ликвидните активи на Русия в нейния Фонд за национално благосъстояние са намалели от 140 млрд. долара през февруари 2022 г. до 53,8 млрд. долара към 1 декември 2024 г. Центърът отбеляза, че Русия все повече разчита на резервите в китайски юани и продажбите на злато, за да покрие бюджетния си дефицит, и отделя една трета от националния си бюджет за 2025-2027 г. за разходи за отбрана, което показва неустойчиво приоритизиране на войната за сметка на икономическата стабилност.
На 9 декември руският главен прокурор Игор Краснов заяви, че корупционните престъпления, включително подкупите, са се увеличили с близо 30% през 2024 г. спрямо 2023 г., като през 2024 г. руските власти са наложили дисциплинарни наказания на над 30 000 руски служители за корупционни нарушения.
"Русия продължава да се сблъсква със зашеметяващи разходи, необходими за подкрепа на военните й усилия срещу Украйна, с нарастващо икономическо напрежение, недостиг на работна ръка и системна корупция, които застрашават стабилността на руската отбранителна индустриална база", констатират от ISW.
Институтът за изследване на войната и преди е отбелязвал подобни тенденции и статистически данни за руската икономика, които показват, че икономическата траектория на Русия е неустойчива в средносрочен и дългосрочен план и все повече ще натоварва капацитета ѝ да води война срещу Украйна.
Руският президент Владимир Путин продължава да изтъква руски официални лица, които спонсорират руски доброволчески части в Украйна, и програмата "Време на героите", която поставя ветерани от войната в Украйна на ръководни постове в руските федерални и регионални правителства.