ISW: Росгвардия не разполага с необходимия човешки ресурс, за да защити от украински атаки всеки критичен обект в Русия

Русия няма да демобилизира преди края на войната военнослужещите, мобилизирани през 2022 г.

Атакуван с дронове руски нефтопреработвателен завод (рафинерия)
Атакуван с дронове руски нефтопреработвателен завод (рафинерия) Източник: ТАСС

Председателят на комисията по отбрана в Държавната дума на Русия Андрей Картаполов повтори на 14 юли, че руското Министерство на отбраната (МО) не планира да демобилизира военнослужещите, които Русия е мобилизирала през есента на 2022 г. преди края на войната. Това се посочва в дневния анализ на Института за изследване на войната (ISW).

 

В отговор на слуховете в интернет за предстояща демобилизация Картаполов заявява, че МО не подготвя нова обща мобилизационна вълна, която да замени сегашния мобилизиран персонал, и следователно няма да има демобилизация до края на войната. Картаполов отбеляза, че МО и руският Генерален щаб работят за предоставяне на отпуски на военнослужещите на фронта и за освобождаване на военнослужещите при необходимост.

 

По-рано Картаполов отрече онлайн слуховете за демобилизация през септември 2023 г., а членовете на семействата на мобилизираните руски военнослужещи продължават да протестират в подкрепа на демобилизацията. Руски официални лица и военни блогъри отново се оплакаха от слабата охрана на критичната инфраструктура в тиловите райони на Русия в отговор на удара на украински дрон срещу петролен склад край Цимлянск, Ростовска област, на 13 юли.

 

Бившият ръководител на Роскосмос (Руската космическа агенция) и сенатор от Запорожка област Дмитрий Рогозин отговори на критиките на военните блогъри на 14 юли и заяви, че Росгвардия - агенцията за сигурност, натоварена със задачата да защитава режима на руския президент Владимир Путин от вътрешни заплахи и от някои критични инфраструктури - не разполага с необходимия човешки ресурс, за да създаде защитни постове на всеки критичен обект в Русия.

 

Рогозин предложи Русия да сформира, обучи и оборудва специализирани доброволчески отряди на БАРС (Руската бойна армия от резерва), които да осигуряват техническа и въоръжена защита на обекти от критичната енергийна и транспортна инфраструктура, и призова руското правителство и президента Владимир Путин да разгледат предложението му.

 

Рогозин ръководи няколко подразделения на БАРС, включително руския батальон БАРС-10 от бригада "Царски волки", а собствениците на руски нередовни формирования и преди са се опитвали да използват заплахите за руската територия, за да се застъпят за това техните сили да се преместят от фронтовите райони в Украйна за защита на тила и граничните райони на Русия. Руските военни блогъри редовно се оплакват от неспособността на руското правителство да се справи и да отблъсне украинските удари срещу руската инфраструктура.

 

Възможно е руското военно командване да е ангажирало в бойни операции недостатъчно оборудвани части, които първоначално са били предназначени да действат като оперативен резерв, вероятно поради ограничения в руската отбранително-промишлена база (ОПБ) или поради усилия за подсилване на продължаващите руски настъпателни операции в Украйна.

 

Украйна подписа редица споразумения за сигурност и получи няколко пакета с помощи в рамките на и след срещата на върха на НАТО от 9 до 11 юли. Украинските сили наскоро възстановиха загубените позиции край Вовчанск, а руските сили наскоро напреднаха край Авдеевка.

Още от "Светът"

Владимир Путин каза, че Русия е изстреляла хиперзвукова балистична ракета със среден обсег "Орешник" срещу Украйна

Путин заяви, че Русия е провела тестовете в отговор на това, че въоръжените сили на Украйна са атакували цели в Брянска и Курска област на 19 и 21 ноември, използвайки американски ракети ATACMS и френско-британски Storm Shadow (SCALP)

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени