Анализатори от Института за изследване на войната (ISW) посочват, че руската икономика вероятно ще се сблъска със значителни предизвикателства, свързани с войната в Украйна и западните санкции. Наскоро Кремъл предприе редица мерки, насочени към намаляване на държавните разходи за лечение на ранени руски войници, борба с инфлацията и справяне с дългосрочни демографски проблеми като ниска раждаемост и недостиг на работна ръка.
Тази политика показва, че руската икономика не е толкова устойчива на западните санкции, паричните ограничения и военните разходи, колкото руските власти се опитват да представят.
"Тази политика също така показва, че Кремъл няма да може да поддържа продължителна война в продължение на години и десетилетия, защитавайки руското общество от икономически предизвикателства. Последователната западна и международна подкрепа за съпротивата на Украйна на бойното поле допълнително ще изостри икономическите проблеми на Русия".
Путин промени обещаните компенсации за руските военнослужещи, ранени по време на сраженията в Украйна - ясен показател, че Кремъл се опитва да намали нарастващите краткосрочни и дългосрочни разходи за войната и да възстанови баланса в руската икономика. Малко вероятно е руският военно-промишлен комплекс (ВПК) да достигне темповете на производство, необходими за заместване на загубите на руски оръжия, при тези парични политики.
Кремъл също така приема политики, насочени към укрепване на местното население в дългосрочен план, което е сигнал за нарастваща загриженост относно демографския спад и недостига на работна ръка, които могат да застрашат устойчивото функциониране на руския ВПК.
На 13 ноември Путин подписа указ, който ограничава еднократните плащания от три милиона рубли само за военнослужещи, тежко ранени в битка, предлага един милион рубли за леко ранени военнослужещи и 100 000 рубли за военнослужещи, които получили минимални поражения на бойното поле.