Италия издаде указ доставките на оръжие за Украйна да продължат и през 2023 г.

Джорджа Мелони продължава твърдата политика на предшественика си Марио Драги в тази посока

Джорджа Мелони
Джорджа Мелони Източник: Twitter

Новото крайнодясно правителство на Италия издаде указ, с който одобрява доставките на оръжие за Украйна да продължат и през 2023 г., като с това запазва политиката на предишния кабинет, предаде Франс прес.

 

Указът удължава до 31 декември 2023 г. разрешението за "прехвърляне на военни средства, оборудване и техника на правителствените органи на Украйна", се посочва в комюнике от вчера.

Сега италианският парламент разполага с 60 дни да превърне указа в закон.

 

След идването си на власт през октомври министър-председателката Джорджа Мелони, водачка на крайнодясната партия "Италиански братя", потвърди подкрепата си за Киев и значението на НАТО. В първата си реч пред парламента тя обеща "да продължи да бъде надежден партньор на НАТО в подкрепата за Украйна".

 

Предшественикът й на поста Марио Драги беше силен поддръжник на Украйна, но въпросът за доставките на оръжие за Киев предизвика разногласия в Движение "5 звезди", което беше част от управляващата коалиция. Това доведе до разпадането на коалицията и до нови избори, в резултат на които Мелони влезе във властта.

 

Подробностите за военните доставки на Италия за Украйна представляват поверителна информация, но миналия месец представител на управляващата коалиция каза Ройтерс, че Рим подготвя нова доставка, включваща поисканите от Киев системи за противовъздушна отбрана.

 

В четвъртък в. "Република" съобщи, че Италия ще предостави на Украйна четири зенитно-ракетни комплекса "старо поколение" "Аспиде" (Aspide) с по 18 ракети всяка, заедно с радари. Според вестникът доставката може да бъде извършена в края на декември или в началото на януари следващата година.

Още от "Светът"

Париж, Лондон и Киев подписаха съвместна декларация за намерения за бъдещо разполагане на многонационални сили в Украйна

Френският премиер Еманюел Макрон заяви, че тези гаранции за сигурност гарантират, че Украйна няма да бъде принудена да капитулира, а всяко мирно споразумение няма да бъде нарушено в бъдеще

Прочетете повече прочетете повече

Тръмп поиска Венецуела да наложи петролно ембарго срещу "врагове на Съединените щати" и заяви готовността си да изпрати

Американските власти очакват новият венецуелски лидер да улесни провеждането на свободни избори в страната и след това да се оттегли

Прочетете повече прочетете повече

Над 25 хиляди домакинства в Берлин все още са без ток, четири дни след атака срещу електропреносната мрежа

В отворено писмо, публикувано в неделя онлайн, лявата екстремистка група Vulkangruppe (Вулканична група) заяви, че успешно е саботирала газовата електроцентрала в Лихтерфелде

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени