Избухна пожар в петролната рафинерия на "Лукойл" във Волгоград

През 2024 г. рафинерията беше атакувана от украински дронове два пъти

Пожар в нефтопреработвателния завод
Пожар в нефтопреработвателния завод Източник: Стоп кадър/Telegram

Мащабен пожар е избухнал в петролна рафинерия във Волгоград, Русия, на 15 януари. Заводът принадлежи на компанията "Лукойл", съобщава РБК-Украйна, като се позовава на Telegram канала "Волгоград".

 

 

Около 4 часа сутринта местно време е избухнал пожар в местната петролна рафинерия на "Лукойл" в Красноармейския район на Волгоград. В мрежата местни жители съобщават, че са чули експлозия.

 

В коментар за руските медии аварийните служби на Руската федерация потвърдиха, че в завода е имало пожар. 

 

"В централата се запалиха инсталация №18 и два топлообменни блока. До момента всичко е потушено, няма жертви и пострадали в резултат на инцидента, точните причини за пожара се установяват, но вече е известно е, че пожарът е възникнал в резултат на ситуация, която не е свързана с външно въздействие", се посочва в съобщението.

 

Заводът "Лукойл-Волгограднефтепереработка" е най-големият производител на петролни продукти в Южния федерален окръг с капацитет от 14,8 милиона тона. През 2024 г. рафинерията беше атакувана от украински дронове два пъти, припомня The Moscow Times.

 

На 12 май поради удар с дрон избухна пожар в агрегата за първично рафиниране на нефт AVT-1, който осигурява почти 59% от капацитета на завода (18,6 тона на ден). В резултат на това тя спря да работи за няколко дни.

 

На 3 февруари след атака с дрон се запалва инсталация AVT-5 с капацитет 9,1 тона на ден. Той е върнат в експлоатация на 21 февруари.

 

През 2023 г. Волгоградската рафинерия е преработила 13,5 милиона тона нефт, което е 4,9% от общия обем на рафиниране в руските рафинерии. Компанията е произвела почти 2 милиона тона моторен бензин, което възлиза на 4,6% от общото производство на този продукт в страната, около 6,8 милиона тона дизелово гориво (7,8%), около 0,9 милиона тона гориво за реактивни двигатели (8,4%), 0,6 милиона тона мазут (1,5%). Все още не са получени данни за 2024 г.

Още от "Светът"

Европейският парламент и Съветът се разбраха за регламента "Новаков" – след 13 години застой, ЕС подобрява правата на пъ

13 години след първия опит за реформа, работата в последната година се оказа решаваща за новите права на пътниците във въздушния транспорт

Прочетете повече прочетете повече

Позиция на МВнР във връзка с подпалването на два дипломатически автомобила на посолството ни в Скопие

Това поредно посегателство срещу България и българите е  резултат от агресивния политически говор, нагнетяващ омраза и липсата на адекватна реакция на институциите в предишни подобни знакови случаи, които създават усещане за безнаказаност на извършителите

Прочетете повече прочетете повече

ЕС е готов да преговаря по всички въпроси на присъединяването с Украйна и Молдова, и да завърши тази година преговорите

Това заяви днес еврокомисарят по разширяването Марта Кос пред медиите в Люксембург преди заседанието на европейските външни министри

Прочетете повече прочетете повече

Тръмп потвърди, че споразумението с Иран за прекратяване на войната и отваряне на Ормузкия проток е факт

Според високопоставен ирански източник САЩ ще се съгласят да освободят замразени ирански активи на стойност 25 млрд. долара, а Иран ще се съгласи да не произвежда и да не придобива ядрено оръжие

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени