Израел отговори на Иран, удари военен обект

Цените на петрола скочиха след съобщенията за израелския удар

Иран-Израел
Иран-Израел Източник: Shutterstock

Израелски ракети удариха обект в Иран, съобщи телевизия Ей Би Си нюз късно в четвъртък, позовавайки се на американски служител, докато иранските държавни медии съобщиха за експлозия в централната част на страната, дни след като Иран извърши ответен удар като изстреля дронове срещу Израел, предаде Ройтерс.

 

Иранската информационна агенция Фарс съобщи, че е била чута експлозия на летище в централния град Исфахан, но причината не беше оповестена. Иран спря полетите над Исфахан, Шираз и Техеран, съобщиха държавните медии.

 

Няколко ирански ядрени обекта се намират в провинция Исфахан, включително Натанц, който има централно място в иранската програма за обогатяване на уран.

 

Международното летище "Имам Хомейни" в Техеран беше затворено за всички полети до 07:00 по Гринуич, според съобщението до пилотите, публикувано в база данни на Федералната авиационна администрация на САЩ.

 

Някои полети на авиопревозвачите Emirates и Flydubai, прелитащи над Иран рано тази сутрин, направиха внезапни резки завои във въздушното пространство, според маршрутите на полетите, показани на сайта за проследяване Flightradar24.

 

Израел каза, че ще отвърне на атаката на Иран, извършена в събота вечерта. В нея участваха стотици дронове и ракети, изстреляни за отмъщение след предполагаем израелски удар срещу нейния посолски комплекс в Сирия.

 

Повечето от иранските дронове и ракети бяха свалени преди да достигнат израелска територия. Анализатори и наблюдатели изразяват опасения относно рисковете войната между Израел и Газа да се разпространи в останалата част от региона.

 

Иран съобщи вчера пред на Съвета за сигурност на ООН, че Израел "трябва да бъде принуден да спре всякакви по-нататъшни авантюристични военни действия срещу нашите интереси", а генералният секретар на ООН предупреди, че Близкият изток е в "момент на максимална опасност".

 

Цените на петрола скочиха след съобщенията за израелския удар. Фючърсите на суровия сорт Брент се повишиха с 2% до 88,86 долара за барел. Доларът поскъпна като цяло, златото се повиши с 1%, а фючърсите на S&P 500 спаднаха с 1 процент.

Още от "Светът"

Британските и френските крайнодесни партии се дистанцират от Путин

Партията "Да реформираме Обединеното кралство" и ново поколение френски крайнодесни активисти се опитват да се дистанцират от Кремъл на фона на нарастващата подкрепа за Украйна сред европейските избиратели

Прочетете повече прочетете повече

Европейският парламент ще изслуша и ще обсъди годишния доклад на ЕЦБ

При утрешното гласуване на доклада се очаква депутатите да потвърдят подкрепата си за цифровото евро, като същевременно да подчертаят, че парите в брой трябва да останат важни наред с цифровите пари

Прочетете повече прочетете повече

Историческа победа на управляващата партия в Япония - спечели над две трети от местата в парламента

Резкият скок в броя на депутатските мандати на ЛДП - от 198 преди изборите до 315 сега, очевидно е благодарение на личната популярност на премиерката Такаичи

Прочетете повече прочетете повече

След фотофиниш сноубордистът Тервел Замфиров спечели бронзов медал за България на игрите в Милано-Кортина

Това е първи медал за България на Зимни олимпийски игри от 20 години насам, когато на Игрите в Торино през 2006 г. Евгения Раданов взе сребро в шорттрека

Прочетете повече прочетете повече

Унгарската опозиционна партия ТИСА обеща данък за богатите и приемане на еврото в предизборната си програма

ТИСА също така се ангажира да сложи край на зависимостта на Унгария от руската енергия до 2035 г. и да удвои дела на възобновяемите енергийни източници до 2040 г.

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени