Педставителите на държавите от източния фланг на НАТО са обезпокоени от отстъпките, които могат да бъдат напревени в хода на преговорите с Русия, а тези на една от страните са "побеснели" заради инициативите на американския президент Джо Байдън за диалог между Москва и Алианса.
Това пише "Блумбърг" след телефонния разговор на Байдън с лидерите от държавите в Източна Европа, които са в НАТО. Американският лидер разговаря вчера с тях ден след като предложи среща между Русия и НАТО за намаляване на напрежението по границата с Украйна.
Очаква се Байдън да обяви днес такава среща, която според него ще включва най-малко четири други държави от НАТО. Целта е да се обсъди руското безпокойство от разширяването на НАТО и да се съгласуват договореностите, които биха намалили напрежението по източния фланг. При разговора си с Байдън руският президент Владимир Путин поиска да се предоставят гаранции, че няма да има ново източно разширяване.
"Потвърдена е била готовността на Алианса да продължи да води диалог с Русия за постигането на мирно и устойчиво решение на кризата в Украйна, както и за своевременно гарантиране на сигурността на отделните държави-членки при ескалация на напрежението между Русия и Украйна," продължава съобщението.
Източници на агенция Ройтерс в Литва са наблегнали на нуждата от "допълнителен военен потенциал" на страните от Източния фланг на НАТО. Президентът на Литва Гитанас Науседа е поискал в балтийските държави от Алианса да бъдат дислоцирани за постоянно американски войници.
Източник на агенцията говори за "побеснели" представители сред дипломатите на държавите от бившия съветски блок, друг говори за безпокойството от това какви отстъпки би могъл да направи Байдън към Русия, особено ако това ограничи полето за маневри на Алианса.
Според естонския премиер Кая Калас на Русия не бива да се позволява да се меси във вътрешните работи на НАТО. По думите ѝ Москва се опитва под натиска на заплаха и военна сила на застави Киев да се откаже от влизането в Алианса и иска да "подели Европа на сфери на влияния".
Неназован представител на американската администрация същевременно казва за "Ройтерс", че Байдън не е правил никакви отстъпки в телефонния си разговор с Путин, а пред съюзниците си от НАТО е дал да се разбере, че САЩ държат на чл. 5 от Северноатлантическия договор, според който атака срещу един съюзник е атака срещу всички.
Преди разговора си с източноевропейските страни от НАТО Байдън проведе друг с украинския си колега Володимир Зеленски. Според началника на кабинета на украинския лидер Байдън е уверил Зеленски, че членството на страната му в НАТО е в нейните ръце.