Ръководителят на контролираната от Кремъл Руска православна църква патриарх Кирил направи серия от антимигрантски и ксенофобски изказвания, които са в пряко противоречие с продължаващите усилия на руския президент Владимир Путин да възстанови идеологията на приобщаващия "Руски свят" (Русский мир). Това се казва в последният анализ на Института за изследване на войната (ISW) за Украйна.
По време на Московското епархийско събрание на 20 декември Кирил обвини мигрантите, че все повече застрашават междурелигиозния и междуетническия мир в Русия, като отказват да се интегрират в руското общество и създават престъпни и екстремистки организации.
Кирил допълва, че животът на етнически руското "коренно население" е почти непоносим в някои райони, включително в Москва, като твърди, че ако тези тенденции продължат, то руският православен народ ще "загуби Русия". Изявленията на Кирил контрастират с неотдавнашните усилия на Путин да се представи като центристка фигура и да възстанови концепцията за "руския свят", която включва всички хора от различни етноси и религиозни принадлежности, които са живели или живеят в географски области, принадлежали на Древна Рус (Киевска Рус), Московското царство, Руската империя, Съветския съюз и съвременната Руска федерация.
По време на заседанието на Съвета на законодателите на 20 декември Путин също така заяви, че руската конституция и правителството се опитват да осигурят хармония в многообразната и голяма Русия - подчертавайки отново усилията си да представи Русия като приобщаваща и хармонична мултикултурна руска държава.
От една страна, Путин все по-често се представя като съвременен цар, който защитава руския суверенитет, за да оправдае войната си в Украйна и да успокои своите ултранационалистически избиратели, които са склонни да имат по-нетолерантни възгледи за религията и руската идентичност.
Но от друга страна, Путин се опитва да изглежда като приобщаващ лидер, за да стимулира всички религиозни и етнически групи да подкрепят неговия режим и военни усилия. На 28 ноември ISW оцени, че антимигрантската и ксенофобска реторика на Кирил е по-близка до политиката на руското правителство спрямо мигрантите и неруските етноси в Русия, отколкото по-приобщаващата реторика на Путин в контекста на Руския свят.
По този начин тези наративи и политики са противоречиви и в крайна сметка могат да усложнят усилията на Путин да успокои различните групи избиратели в Русия и да предизвикат по-нататъшни междуетнически и междурелигиозни конфликти.