Канада ще преразгледа сделката за закупуване на изтребители Ф-35, тъй като разчита твърде много на САЩ за сигурността си, заяви канадският премиер

Канада изразходва около 80 процента от бюджета си за отбрана за американски оръжия

Канадският премиер Марк Карни
Канадският премиер Марк Карни Източник: France 24

Канада търси възможни алтернативи на сделката за закупуване на американски изтребители, отчасти защото разчита твърде много на САЩ по отношение на сигурността си, заяви канадският министър-председател Марк Карни, цитиран от Ройтерс.

 

Карни направи коментарите само няколко дни след като разпореди преразглеждане на договора за закупуването на 88 многоцелеви изтребителя Ф-35 (Lockheed Martin F-35 Lightning II) на стойност 19 милиарда канадски долара (13,29 американски долара) от компанията производител "Локхийд Мартин" на фона на търговската война със Съединените щати.

 

Министерството на отбраната на Канада твърди, че договорът остава в сила и Отава е поела правен ангажимент за отпускане на средства за първите 16 самолета Ф-35. От своя страна обаче Карни ясно заяви, че Канада ще потърси друго решение.

 

"Ясно е, че отношенията ни в областта на сигурността ... са твърде фокусирани върху Съединените щати. Трябва да се диверсифицираме", заяви той пред журналисти по време на посещението си Лондон, като отбеляза, че Канада изразходва около 80 процента от бюджета си за отбрана за американски оръжия.

 

"Като се има предвид нуждата от съотношението цена-качество, като се има предвид възможността за значително производство на алтернативни самолети в Канада ... разумно е и е в интерес на Канада да преразгледа тези възможности", добави той. 

 

Карни обаче не спомена конкретни компании. Шведската компания "Сааб", която загуби договора с Отава от "Локхийд Мартин", бе обещала да сглобява самолетите си в Канада, ако се стигне до сключването на сделка. 

 

Канадски компании също се опитват да извлекат ползи от отношенията. Главният изпълнителен директор на "Бомбардие" (Bombardier) Ерик Мартел заяви, че има опасения, че Вашингтон може да се насочи към договорите на самолетостроителната компания в САЩ, ако Канада отмени сделката с "Локхийд Мартин".

 

Американският президент Доналд Тръмп наложи мита на Канада и дълго време говореше, че обмисля да я превърне я превърне в 51-ия щат на САЩ, отбелязва Ройтерс.

 

Специалистът в областта на обществените поръчки Филип Лагас, професор в университета Карлтън в Отава, заяви, че закупуването на 16 изтребителя Ф-35 и последващото добавяне на още един самолет ще оскъпи процедурата.

 

Миналата година Канада, притискана от последователни администрации на САЩ да увеличи разходите си за отбрана, обеща да отпусне още средства за въоръжените сили и заяви, че до 2030 г. военните разходи ще се доближат до целта на НАТО, отбелязва Ройтерс.

Още от "Светът"

След фотофиниш сноубордистът Тервел Замфиров спечели бронзов медал за България на игрите в Милано-Кортина

Това е първи медал за България на Зимни олимпийски игри от 20 години насам, когато на Игрите в Торино през 2006 г. Евгения Раданов взе сребро в шорттрека

Прочетете повече прочетете повече

Унгарската опозиционна партия ТИСА обеща данък за богатите и приемане на еврото в предизборната си програма

ТИСА също така се ангажира да сложи край на зависимостта на Унгария от руската енергия до 2035 г. и да удвои дела на възобновяемите енергийни източници до 2040 г.

Прочетете повече прочетете повече

Освиркаха Джей Ди Ванс на откриването на Зимните олимпийски игри

Негодуванието дойде в секундите, след като отборът на САЩ излезе на сцената. Играчите бяха аплодирани, но малко след това Ванс беше показан на екрана и аплодисментите преминаха в освирквания

Прочетете повече прочетете повече

Балтийските държави са под мощната защита на Германия, САЩ и НАТО

Литва и нейните съседи натрупват опит в противодействието на руските тактики – от кибервойна и информационна агресия до използването на миграция и разрушителни действия срещу гражданската авиация

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени