Киев атакува позиции на проруските сепаратисти в Донецк

Според Олексей Данилов, секретар на Националния съвет за сигурност и отбрана на Украйна, сепратистите следват сценарий, написан в Москва

Самоходни гаубици 2S1 Gvozdika
Самоходни гаубици 2S1 Gvozdika Източник: Цензор.НЕТ

Колона от бронирана техника е навлязла по улиците на Донецк. В нея се движат самоходни гаубици 2S1 Gvozdika и бронетранспортьор, които се придвижват се извършва на фона на почти постоянен обстрел на Донецк. Малко преди това се разбра, че към 5 ч. сутринта военни от 79-а десантно-щурмова бригада направиха опит да атакуват позиции на проруските сепаратисти в района на населеното място Пионерское. 

 

Сепаратистките сили на Донецк и Луганск и украинските военни продължават да се обвиняват взаимно в нарушения на примирието в Източна Украйна. Според Олексей Данилов, секретар на Националния съвет за сигурност и отбрана на Украйна, сепратистите следват сценарий, написан в Москва.

 

Президентът на САЩ Джо Байдън ще свика днес заседание на Съвета за национална сигурност, на което ще бъде обсъдена ситуацията в Украйна, съобщи Белият дом, цитиран от ДПА.

 

Екипът по националната сигурност на Байдън е повторил предупрежденията, че Русия може да предприеме нападение срещу Украйна по всяко време, заяви говорителката на Белия дом Джен Саки и добави, че президентът на САЩ следи развитието на ситуацията и е бил информиран за разговорите на вицепрезидентката Камала Харис със съюзниците на Мюнхенската конференция по сигурността.

Още от "Светът"

Емил Радев: Стига отлагане! Съветът на ЕС да сложи край на смяната на часовото време

Той припомни, че още през 2018 г. Европейската комисия предложи премахването на сезонната смяна на часовото време, а през 2019 г. Европейският парламент прие съответна резолюция

Прочетете повече прочетете повече

Пентагонът отказа да потвърди ангажимента към колективната отбрана на НАТО

Експерти отдавна предупреждават, че Съединените щати може да не спазят ангажиментите си към НАТО, с което биха могли да насърчат Русия да изпита готовността на членовете на НАТО да прилагат член 5 на алианса

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени