Китайската академия на науките каза "стоп" за съвместната работа с руската академия на науките

"Положението никога не е било такова. Нашите колеги, ръководители на чуждите академии на науките, просто отказват да комуникираме", оплака се Сергеев

Китайската академия на науките
Китайската академия на науките Източник: Pixabay

Китайските партньори на Руската академия на науките (РАН) са "сложили на пауза" сътрудничеството с академията, замразявайки развитието на обсъжданите по-рано проекти, каза днес президентът на РАН Александър Сергеев по време на Международната научно-практическа конференция "Дигитални международни отношения – 2022", която се провежда в Московския държавен институт по международни отношения, съобщава ТАСС.

 

"Ако говорим за южните или източните направления, за съжаление, мога директно да кажа, че китайските ни колеги ги поставиха на пауза и през последния месец не успяхме да проведем сериозни разговори, макар че между нас беше изградено прекрасно сътрудничество с редовна комуникация", заяви Сергеев.

 

Той добавя, че при всички положения (Русия, бел.ред.) ще трябва да се върне към нормалното сътрудничество, в това число и в областта на науката. "Затова е много важно да се държим по такъв начин, така че самите ние да не се поддаваме на провокации, да не прекъсваме отношенията си и все пак да се опитаме да спасим всичко възможно".

 

Александър Сергеев заяви, че Руската академия на науките ще продължи да комуникира с учените, които искат да сътрудничат. Но когато става въпрос за агенции и академии на науките от други страни, ситуацията е много сложна. Както самият той отбелязва: "положението никога не е било такова".

 

Нашите колеги, ръководители на чуждите академии на науките, просто отказват да комуникираме." (…) Те казват, че "академията на науките също е организация, която се намира в политическото поле, че "на нас ни е много трудно да правим това, забранено ни е", обяви Сергеев.

 

По неговите думи в момента отношенията между РАН и повечето от академиите на науките в другите страни са замразени, макар и досега да са си сътрудничили прекрасно. Сред тях са много важни партньори за РАН – Академията на науките на Германия "Леополдина", Френската академия на науките и Националната академия на науките в САЩ.

Още от "Светът"

Доналд Тръмп: Отменям санкциите срещу Сирия!

Аш Шараа ще бъде първият сирийски лидер, който ще се срещне с американски президент, след срещата на покойния президент Хафез Асад, баща на сваления от власт Башар Асад, с Бил Клинтън в Женева през март 2000 г.

Прочетете повече прочетете повече

Отсъствието на Путин в Истанбул ще бъде "окончателен сигнал", че Москва не желае да спре войната, заяви Киев

Германия призова днес Русия да направи "решителна крачка" към мира в Украйна, два дни преди евентуалните руско-украински преговори в Истанбул

Прочетете повече прочетете повече

ФБР дава приоритет на работата по незаконните имигранти

На поредица от срещи агентите на ФБР са били уведомени по места, че ще трябва да започнат да отделят около една трета от времето си, за да помагат на администрацията на Тръмп да се справи с незаконната имиграция

Прочетете повече прочетете повече

Зеленски съобщи за ожесточени боеве по Донецкото и Курското направление

Президентът също така отбеляза, че подразделенията на Националната полиция на Украйна защитават страната на фронтовата линия: щурмовите бригади "Лиут" ("Ярост") и "Хижак" ("Хищник"), подразделенията на специалните сили КОРД и стрелковите батальони

Прочетете повече прочетете повече

Ръководителят на българите руски шпиони получи над 10 години затвор

Дясната му ръка Бисер Джамбазов - 10 години и 2 месеца. Катрин Иванова заради участие в 5 операции, включително в чужбина, с достатъчно ясна представа в какво се замесва и "ентусиазиран участник" - 9 години и 8 месеца плюс 15 месеца по второ обвинение. Остават присъдите за Ваня Габерова, Иван Стоянов и Тихомир Иванчев.

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени