Китайските банки отказват да приемат долари от руски компании

Банките на друга "приятелска" страна, Турция, също наложиха по-строги ограничения на Русия

Китайска банка
Китайска банка Източник: Depositphotos

Китайските банки са отказали да извършват каквито и да било плащания в долари с компании от Русия, а някои са прекратили кореспондентски отношения с руски кредитни институции, съобщи източник на вътрешния банков пазар пред "Известия".

 

Това стана, след като на 22 декември САЩ затегнаха контрола върху спазването на ограниченията срещу Русия и заплашиха чуждестранните банки с вторични санкции за нарушаване на ограничителните мерки.

 

Долари
Долари Източник: Pixabay

Отказът на китайските банки да извършват плащания в долари беше потвърден от Алексей Порошин, член на Съвета на директорите на "Бизнес Русия", генерален директор на "Първа група" АД. В същото време, според него, транзакциите в юани все още са възможни.

 

Преди САЩ да отправят заплаха за вторични санкции руските компании можеха да изпращат плащания до Китай в долари от големи местни банки, чрез SWIFT и чрез кореспондентски отношения, каза Алексей Разумовски, търговски директор на "Импая Рус".

 

Китайските кредитни институции се страхуват да не попаднат под ограничения, а всички плащания в долари се извършват чрез кореспондентски сметки в американски банки и лесно се проследяват, затова бързат да ограничат подобни транзакции, обясни източник от бизнес общността.

 

Рубла-долар-юан
Рубла-долар-юан Източник: Shutterstock

В тази връзка китайските банки проявяват интерес към разплащания в национални валути, каза Олег Абелев, ръководител на аналитичния отдел на ИК "Риком-Траст".

 

По-рано източници на  Bloomberg  съобщиха, че китайските държавни банки са решили да затегнат контрола върху операциите с Русия. Според тях банките ще спрат да обслужват компании, включени в санкционните списъци, и ще спрат да предоставят финансови услуги на руския военно-промишлен комплекс, независимо от валутата и юрисдикцията, в която се извършват транзакциите.

 

Според него стотици партньори в Китай вече са обявили намерението си да затегнат контрола. Това се отнася за пълен преглед на пакета от документи за договорите и надзора за това, че лица от санкционния списък не участват в плащанията. Китайските държавни компании също бяха помолени да изпращат плащания от трети страни, които не са свързани с Русия, добави Порошин.

 

Банките на друга "приятелска" страна, Турция, също наложиха по-строги ограничения на Русия. Почти всички турски банки, работещи с руски компании, блокират плащанията, включително в лири и рубли, и закриват кореспондентски сметки на своите "колеги" от Руската федерация. В момента единствената организация, чрез която все още е възможно да се изпращат пари в Турция, е Райфайзенбанк, каза Разумовски.

 

Проблемите възникнаха малко след като държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен посети Турция. По време на посещението си той обсъди с турския външен министър Хакан Фидан "санкциите и контрола върху износа", както и възможните опити за заобикалянето им.

Още от "Светът"

Британски генерал: Ако на британската армия й се наложи да се бие с руснаците тази вечер, тя ще се бие тази вечер

Изявлението на ген. Магоуън дойде, след като депутатите попитаха Магован в четвъртък колко британски бригади могат да стигнат до източния фланг на НАТО в случай на голяма ескалация от страна на Русия

Прочетете повече прочетете повече

Орбан няма да зачете заповедта за арест на Нетаняху, кани го в Унгария

Съдът издаде заповеди за арест в четвъртък на Нетаняху и на бившия му министър на отбраната Йоав Галант, както и на лидера на "Хамас" Ибрахим ал-Масри за предполагаеми военни престъпления

Прочетете повече прочетете повече

Владимир Путин каза, че Русия е изстреляла хиперзвукова балистична ракета със среден обсег "Орешник" срещу Украйна

Путин заяви, че Русия е провела тестовете в отговор на това, че въоръжените сили на Украйна са атакували цели в Брянска и Курска област на 19 и 21 ноември, използвайки американски ракети ATACMS и френско-британски Storm Shadow (SCALP)

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени