Косово на парламентарни избори: надежда за промяна

Еднокамарният парламент в Косово се състои от 120 депутати, като 10 места са запазени за сърбите, а други 10 за представители на други национални малцинства

Албин Курти
Албин Курти Източник: Wikipedia

По-малко от година и половина след последните парламентарни избори в Косово отново избират депутати. Почти 1,8 милиона граждани имат право на глас. Гласуването, което се провежда в студено и снежно време, започна в 7 часа сутринта и ще продължи до 19 часа (20 часа българско време). Предварителните резултати се очакват преди полунощ. Еднокамарният парламент в Косово се състои от 120 депутати, като 10 места са запазени за сърбите, а други 10 за представители на други национални малцинства. 28 политически партии, коалиции, граждански инициативи се борят за места в парламента, три от които представляват интересите на местните сърби. Най-голямата им партия, Сръбска листа, претендира за всички 10 мандата, разпределени от квотата., информира БГНЕС.

Според социологическите проучвания, фаворитът на предизборната кампания е радикалното реформаторско Движение "Самоопределение" на бившия премиер Албин Курти, който има до 50% поддръжка от жителите на региона. Партията провежда кампания, основана на антикорупционна платформа, обвинявайки традиционните елити, че са пропилели първите години на независимост на Косово с грабежи и лошо управление. С наполовина по-малка поддръжка се ползва дългогодишната Демократическа лига на Косово , като нейните лидери бившият президент Хашим Тачи и бившият председател на парламента Кадри Весели, са съдени за военни престъпления с други двама полеви командири на АОК в Хага. Откакто се отдели от Сърбия през 2008 г., Косово се управлява предимно от бившите командири на бунтовниците, които ръководиха войната за независимост през 90-те. Но сега в техния лагер ги няма лидерите, след като през ноември съд в Хага задържа бившия президент Хашим Тачи и други по обвинения във военни престъпления, от времето на конфликта. Анализаторите казват, че това е спомогнало за увеличаване на кръга избиратели, от който "Самоопределение" може да получи подкрепа, дори и сред онези, които не споделят радикалното минало на движението, включително понякога бурни протести, антизападна риторика и инциденти, при които депутатите използвали сълзотворен газ в парламента.

"За мнозина "Самоопределение" се разглежда като последна инстанция, която или ще спаси, или ще разруши страната", каза Доника Емини, изпълнителен директор на CiviKos Platform, неправителствена организация.

 

Албин Курти`
Албин Курти

Съперници атакуват Курти – който се радва на голяма преданост сред феновете – че подготвя "диктатура", която може да застраши важния съюз на Косово със САЩ. Те също така обещават да създадат работни места и да повишат заплатите. Но последните социологически проучвания показват, че обещанията им звучат кухо за мнозина, като Демократическата партия на Косово – партията на бившите бунтовници – е на второ място с около 20 процента от гласовете, следвана от излизащата Демократическа лига на Косово. Този път Курти има подкрепата и на съюз с изпълняващата длъжността президент Вьоса Османи, която наскоро се присъедини към тях, след като напусна Демократическа лига на Косово. "Мисля, че е време Косово да бъде ръководено не само от ново поколение политици по отношение на възрастта, но най-вече по отношение на мисленето", каза 38-годишен гражданин. Курти, отдавна трън в очите на управляващите, е особено популярен сред младите хора, които се чувстват предадени от сегашното си правителство.

Безработицата сред младите е над 50 процента в Косово, което принуждава мнозина да заминават за работа в чужбина при нарастваща криза на „изтичането на мозъци“.

"Нямам надежда, че ще бъда назначен тук след като завърша университет или дори след като придобия магистърска степен, това е, което ме засяга", каза Ханмие Лохай, 17-годишен студент по време на митинг на "Самоопределение". Въпреки че самият Курти не може да се кандидатира за депутат – има забрана поради съдебна присъда за пускане на сълзотворен газ в парламента – неговата партия все пак може да го назначи за министър-председател.


Двете партии са следвани от Демократичен съюз на Косово на настоящия премиер Авдулах Хоти, Алианс за бъдещето на Косово на бившия премиер и бивш полеви командир на АОК Рамуш Харадинай и други движения.

Предсрочните парламентарни избори в Косово се провеждат, след като през ноември миналата година Конституционният съд оспори легитимността на правителството на Авдулах Хоти, защото депутат, който нямаше право да бъде член на законодателния орган, бе осъден на доживотен затвор за последните три години. Гласът на оспорения депутат, който беше от партиите на по-малките етнически общности, беше 61-ият глас за кабинета на Хоти и с неговото анулиране мнозинството за гласуване за правителството беше загубено. 


Сабри Кадриу, професор по икономика в Прищина, е сред избирателите, надяващи се на решително скъсване с миналото. "Дойде време за хубаво почистване“, каза той пред АФП, визирайки корупцията.

По време на предизборната кампания, фокусирана върху социални и икономически проблеми у дома, почти не се говори за забавяне на преговорите за разрешаване на продължаващото напрежение със Сърбия. Но който победи, ще бъде изправен пред силен натиск от Запад да рестартира преговорите с Белград, който все още отказва да признае държавността на Косово.

Още от "Светът"

Фон дер Лайен обвини германската крайна десница в "пропаганда за Путин" и "шпионаж в полза на Русия"

Председателката на ЕК изключи каквото и да било сътрудничество по европейски въпроси с групата, към която принадлежи АзГ - "Идентичност и демокрация", в която влиза и френската партия "Национален сбор"

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени